ZORAKI
Datum: Wednesday, 10. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Je zcela zřejmé, že Turci zahájili nový postup do Evropy. Tentokrát se nejedná o tažení k Moháči nebo Vídni, ale o tažení tureckých zbrojovek Evropou a vůbec světem. V našem časopise jsme o něm v poslední době referovali hned několikrát a jelikož nových výrobců je v Turecku jako smetí, zřejmě v tom budeme pokračovat.

zoraki
Jedna z relativně nových firem, které rostou jako houby po dešti, je Atak Silah Sanayi Ticaret, Ltd., která podle vlastních údajů vznikla v roce 2006 v Istanbulu. Založili ji dva nejmenovaní pánové, kteří prý mají bohaté zkušenosti s výrobou zbraní. Tak jim to věřme. Firma používá pro své výrobky obchodní jméno Zoraki.

Plynovky

Nejdůležitejším produktem zde jsou plynové samonabíjecí pistole, podle našeho zákona plynovky.
Model 814 má ráž 8 mm a dvouřadý zásobník, který pojme 14 nábojů. Další náboj se vejde do komory. Zbraň je dvojčinná a má vnější kohout. Po vystřílení nábojů závěr zůstává v zadní poloze. Při výše uvedené kapacitě zásobníku má zbraň jen 14 cm délky.
Model 911 se od předchozího liší pouze ráží, která činí 9 mm a snižuje kapacitu zásobníku na 10 nábojů s jedním nábojem v komoře. Jinak jsou zbraně stejné.
Pistole Zoraki 914 má při ráži 9 mm kapacitu zásobníku 14 nábojů a je celkově mohutnější než předchozí. Plastové střenky mají na rozdíl od předchozích modelů poněkud anatomičtější tvar.

Útočná plynovka

Nejatraktivnějším plynovkou je nepochybně Zoraki 925 v ráži 9 mm P.A.K., která může střílet jak v samonabíjecím režimu, tak dávkou. Před časem jsme pro tyto zbraně zavedli pojem útočná plynovka. Zbraň, která se svým vzhledem snaží napodobit samopaly UZI, můžete mít jak se standardním zásobníkem na 16 nábojů, tak se zásobníkem na 25 nábojů, který vyzývavě kouká z rukojeti.
Tuto zbraň firma dodává také jiným obchodníkům. Tentýž model, pouze s jiným značením, jsme zaznamenali v nabídce italské firmy Chiappa Firearms pod její značkou Kimar.

Balení

Všechny své plynovky výrobce nabízí v celé škále barevných úprav. Ke každé zbrani patří plastový kufřík a nástavec pro vystřelování světlic. Plynové pistole Zoraki se již objevily i v nabídce našich obchodníků.

Větrovka

Poslední a zdánlivě nenápadnou zbraní v nabídce turecké firmičky je jednoranová větrovka HV-01. Domníváme se však, že je z celého sortimentu nejzajímavější.
Především u této zbraně se vzduch nestlačuje předem do nějaké nádrže, která by se poté vkládala do zbraně, ani se do zbraně nepřepouští z venčí. Střelec si zbraň natlakuje předem pohybem přední části „závěru“ směrem nahoru vpřed.
Má možnost provést jen jeden pohyb. V tom případě stačí tlak vzduchu ve zbrani na úsťovou rychlost střely 120 ms-1. Pokud zapumpuje dvakrát, střela dosahuje rychlosti 160 ms-1.
Nepochybně zajímavý je také vzhled zbraně, která celkově připomíná samonabíjecí sportovní pistoli. Rukojeť je plastová, s vybráními pro prsty a její tvar je stavitelný. Na spodní straně plastového těla zbraně je lišta Picatinny pro umístění svítilny nebo laserového zaměřovače.
Hledí je stranově i výškově stavitelné a stavitelná je i muška.
Tato větrovka má ráž 4,5 mm a hlaveň je drážkovaná. Spoušť je také stavitelná.
Vzhledem k tureckému původu a celkovému řešení zbraně se s ní rozhodně nepočítá pro špičkové střelce. Je to spíše levná zbraň pro zábavu, která má atraktivní vzhled a možnost instalace příslušenství.
Zoraki HV-01 by se měla dostat na světový trh koncem roku 2008.  Ve chvíli, kdy tento článek vyjde, již budeme vědět, zda výrobce splnil svůj slib navzdory tomu, že jej učinil nevěřícím.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1874