ŠVÉDSKÉ KANONY
Datum: Saturday, 13. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Bývaly doby, kdy švédská vojska šířila zkázu v severní, střední i východní Evropě. Zvláště v 17. století bylo Švédsko mocnost, s níž se muselo počítat. Válčilo s císařskými, s Dány, s Poláky, s Rusy, s Tatary a výčet menších států Německa, kde Švédy neměli rádi, by byl dlouhý.

svedska dela Nyní již Švédové skoro 200 let neválčí a jde jim to k duhu. Na připomínku jejich válečné slávy jsme však letos narazili v Norimberku.

Firma Michano Metallkonst z města Lyckeby (dříve samostatné město, nyní součást Karlskrony) tam totiž pod svojí značkou Salute of Sweden přivezla neobyčejně zdařilé funkční modely švédských i jiných námořních a polních kanonů z doby, kdy Švédsko bylo mocností.
Nás nejvíce zaujaly modely kanonů ze švédské bitevní lodi Vasa, která se potopila na své první plavbě roku 1628 a byla v obdivuhodně zachovalém stavu vyzvednuta v roce 1961. Zbraně mají klasickou námořní lafetu ze světlého dřeva, opatřenou čtyřmi malými koly. Hlavně jsou odlité ze slitiny mědi, cínu, olova a zinku. Povrchová úprava napodobuje měděnku, ale ve skutečnosti se jedná o zelenomodrou barvu. Kombinací této bary a barvou nekrytého kovu se místy dosahuje dojmu zlacení některých částí kanonu. Velmi působivé. lafety jsou dubové.

Kanon Vasa
Kanon z lodi Vasa v měřítku 1:4 stojí na přepravní bedně, v níž je dodáván

 


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1878