Luxusní zbraň do tomboly
Datum: Sunday, 14. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Příslušníci některých řemesel mají potřebu se sdružovat. Mají si spolu co říci a také musí společně hájit své zájmy. Pokud dokáží dokonce společně propagovat své výrobky a vzájemně si pomoci, turbulence světové ekonomiky je tak snadno nezničí. Možná.

V USA dnes existuje řada organizací, které brání právo držet zbraň a vedle nich pracují i společnosti, které se snaží hájit zájmy výrobců zbraní. K těm, které sdružují malé výrobce, kteří dělají velké věci, patří American Custom Gunmakers Guild. Tato organizace sdružuje do třiceti puškařů, pažbařů a také rytců zbraní ze států Kalifornie, Colorado, Illinois, Indiana, Kansans, Michigan, Montana, New Hampshire, Oregon, New York, Pennsylvania, Tennesee, Washington a Wyoming. Tedy z celých USA od Atlantiku k Pacifiku. Dva členové jsou dokonce z Kanady. Jde o řemeslníky, kteří jsou zaměřeni na dlouhé palné zbraně různého druhu, které nevyrábějí sériově, ale na individuální objednávky. Většinou jde o zbraně laděné, ale především kvalitně zdobené, na nichž je špičkově zpracován jak kov, tak dřevo. S plastem jsme se o těchto pánů nesetkali. Asi je fuj.

Výstava s tombolou

ACGG pořádá každoročně na počátku roku, někdy krátce po termínu Shot Show, výstavu, nazvanou Firearms Engravers & Gunmakers Exhibition. Koná se zpravidla v Renu. Účastní se jí svými výrobky vedle členů ACGG také členové Firearms Engravers Guild of America (FEGA), což je neméně ctihodná a známá a také početnější organizace amerických rytců zbraní a spolu s nimi také členové American Bladesmith Society, kteří jsou pochopitelně orientování na chladné zbraně.
Výstava se koná od roku 1985 a letos v lednu proběhl už 25. ročník. Vstupné je 25 dolarů na osobu a den.
Aby puškaři na svoji výstavu přilákali zákazníky, vymysleli před 24 lety zajímavou akci. Každý rok tým ACGG připraví luxusní zbraň, která je na výstavě po celou dobu trvání vystavena. Zbraň je vždy inspirována americkou historií, resp. je to replika americké starší zbraně nebo dokonce vyladěný a především bohatě vyzdobený starý exemplář. Letos to byla nově vyrobená kulovnice Winchester Low Wall v ráži 22 Hornet, na jejímž vyšperkování se podíleli puškař Roger Ferrell jenž prováděl práce s kovem a ladil mechanismus, pažbař Al Lind dodal pažbu a rytec Jerome Glimm zbraň ozdobil rytinou. Kazetu dodal proslulý americký výrobce kazet na dlouhé i krátké zbraně Martin Huey. Kůže, dřevo a kov, jen přírodní materiály, jimiž je tento výrobce kazet proslulý.
Výsledkem je bohatě zdobená vkusná zbraň v nádherné kazetě s příslušenstvím a k tomu všemu ještě patří nůž s damaškovou čepelí.
Zbraň každoročně vyhraje na výstavě některý z jejích návštěvníků, ale něco to stojí. ACGG umožňuje již předem odeslat vyplněný formulář se jménem a adresou odesílatele a údaji o způsobu platby poplatku 20 dolarů za účast v soutěži. Každý zájemce může odeslat takovýchto formulářů-losů kolik chce, ale nejvýše se smí přijmout 4000 losů. Z těchto plátců dvacetidolarovky je pak na výstavě vylosován jeden šťastlivec. Letos se sešlo 3030 zájemců o luxusní zbraň a jak oznámili organizátoři, vyhrál ji velmi překvapený pán z Kalifornie. Rozhodně neprodělal.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009. Tam si také můžete prohlédnout obrázek této zbraně.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1879