RPA rifles
Datum: Tuesday, 16. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Vyrábět zbraně v současné Velké Británii nepochybně není nic jednoduchého. Jestli se někde levičákům a zakazovačům zbraní v posledních letech opravdu zadařilo, tak to bylo právě v kolébce demokracie. Parta labouristických vládců se tam dnes podle některých názorů pomalu a jistě blíží k policejnímu státu. Přesto se i v Anglii ještě dnes vyrábějí zbraně.

RPA rifles Jedna z firem, které dosud přežily a zřejmě se těší relativní prosperitě, je RPA Rifles z Tonbridge v Kentu. Nejde o výrobce tisíců zbraní, ale o nevelkou firmu, která dělá fajnovou práci pro ty, kdo se chtějí za každých podmínek trefit. Ti co si chtějí jen bouchnout, zamíří po prvním pohledu na cenovky určitě jinam. U RPA se pracuje s nejmenšími možnými tolerancemi a přesnost při výrobě je neustále zdůrazňována. Bez nejkvalitnějších materiálů by to pochopitelně také nešlo ani náhodou, takže je mimo jiné samozřejmostí odolnost kovových dílů proti korozi.

Sportovní zbraně
Firma zřejmě začínala výrobou pro sportovní střelce a tuto část trhu nepouští ze zřetele ani dnes. V její nabídce jsou dvě základní provedení sportovních pušek pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. To první je RPA Elite. Jde o jednoranovou pušku, opatřenou otočným válcovým odsuvným závěrem. Závěr je ovládán klikou, která může být nasazena jak z levé, tak z pravé strany podle potřeb střelce.
Srdcem zbraně je systém se závěrem, uzamykaným čtyřmi ozuby. V tomto případě nese označení RPA Quadlock. Quadlock ztělesňuje vyvrcholení snahy o přesnou zbraň a je základem, na němž jsou založeny všechny systémy, které firma používá. Tento závěr s pouzdrem závěru a spouští firma používá výhradně pro jednoranové zbraně. Také spoušť je pochopitelně vlastní konstrukce. Spoušť je velmi přesně vyrobena a snadno se udržuje. Její odpor je továrně nastaven na 15 N. K výstřelu dojde údajně za 1,5 milisekund od stlačení spouště, čímž se opět výrazně zvyšuje přesnost při střelbě na dlouhé vzdálenosti.
Zbraň je polopažbená a pažba je v duchu doby plastová. Výška hřbetu pažby je stavitelná, podobně jako délka pažby, která se reguluje oddalováním kovové botky, respektive její podložky, protože samotná botka je třívrstvá. Zajímavé je, že hřbet pažby je fixován magnety.
Na pouzdro závěru je umístěna lišta vlastní výroby pro umístění dioptru vlastní konstrukce. Mířidla od RPA jsou chráněna ochrannou známkou Trakker. Povrchová úprava součástek má velmi nízký koeficient tření, takže při užívání zbraně dochází k minimálnímu opotřebení.
Výrobce podle vlastních slov klade velký důraz také na bezpečnost zbraně.
RPA Elite v ráži 308 Winchester stojí s různými provedeními pažby od 2500 do 3000 liber.

RPA Elite

Ráž 308 Winchester
Délka hlavně 762 mm
Celková délka 1242 mm
Hmotnost 6100 g


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009. Tam si také můžete přečíst kompletní znění.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1881