VĚTROVKA Z CHEBU   
Datum: Thursday, 18. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Větrovky z minulých staletí mají zvláštní kouzlo. Připomínají nám, jak moc řemeslně zdatní byli naši předkové, jak přesné dokázali vyrobit (a vyvinout) mechanismy, ačkoli disponovali technikou, kterou bychom dnes v éře digitálních měřidel a numericky řízených strojů pokládali za primitivní, pokud bychom ji vůbec technikou nazývali. Ale oni měli čas, zkušenosti předávané z generace na generaci a v neposlední řadě věděli, že pokud budou odevzdávat mizernou práci, zajdou hlady. Lemplové a flákači tehdy nekončili na sociálce.

hans keiner eger air rifle Větrovka je zbraň, jejíž výroba vyžaduje preciznost. Vzduch v tlakové nádrži musel vydržet do chvíle, než dojde k výstřelu. Kdyby ventily netěsnily, střelec měl smůlu. A na druhou stranu musela být nádrž pevná, aby odolala tlaku stlačeného vzduchu a neexplodovala.
Za zlatou éru větrovek považujeme poslední čtvrtinu 18. století a první čtvrtinu 19. století. Je všeobecně známo, že pronikly i do výzbroje rakouské armády a jedním z významných středisek jejich výroby byla Vídeň. Větrovky jsou však mnohem starší. A čím starší, tím vzácnější.
S ukázkou velmi staré větrovky jsme se nedávno setkali v prostorách pražské prodejní galerie zbraní TopArms Gallery. Navíc je to větrovka, která pochází z našeho území a je velmi technicky zajímavá.

Hans Keiner EgerNádrž kolem hlavně

Naše zbraň je předovka, pocházející za třetí čtvrtiny 17. století.  Má podobu celopažbené kulovnice s německou hraněnou pažbou a francouzským křesadlovým zámkem. Tvar pažby odpovídá spíše kolečkovým kulovnicím. Ale to je v pořádku.
Zbraň měří 1265 mm a ráž činí 10 mm. Váží 3015 g. Na tyto rozměry je hmotnost nízká, ale záhy zjistíme, proč tomu tak je.                             
Osmihranná hlaveň vypadá masivně, ale ve skutečnosti má vlastně jen mosaznou duši s hladkým vývrtem a je obklopena mosazným pláštěm osmihranného průřezu. Tento plášť je nádrží-pouzdrem pro vzduch. Proto ta malá váha. Toto umístění nádrže pro vzduch je v odborné literatuře uváděno často, ale jen zřídka bývá doloženo konkrétním exemplářem zbraně. Zde je.Keiner
Signatura výrobce na plášti nádrže-hlavně


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.  Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout řadu obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1883