Co se chystá: Článek o ''otočném'' samopalu ČZ 247
Datum: Thursday, 07. February 2002 @ 15:52:14 CET
Téma: Články


Milovníci československých samopalů se mohou těšit: v letošním 3. čísle SM, jež by se na trhu mělo objevit koncem února, vyjde obsáhlý článek věnovaný pozoruhodné zbrani tuzemské poválečné konstrukce - tzv. otočného samopalu ČZ 247, který není zajímavý pouze kontrukčně, ale i skutečností, že se jako jeden z mála dostal do výroby.

Samopal ČZ 247 byl onou zbraní, na kterou jsem svého času úspěšně zapomněl při referování o čs. zbraních tohoto typu a musel se k ní vracet dodatečným článečkem, resp. poté ještě jedním.

Tentokrát je ovšem velmi pravděpodobné, že tento svérázný výtvor konstrukčního týmu České zbrojovky ve Strakonicích nebude propříště - alespoň na nějaký čas - zapomenut skutečně nejširší obcí zájemců o dějiny naší zbrojní techniky. Samopalu ČZ 247 se totiž jako titulnímu tématu bude věnovat 3. číslo Střeleckého magazínu.

Vedle fotografií dochovaného exempláře nebudou chybět archivní snímky prvních provedení zbraně a ukázky z patentových spisů (nikoli ovšem z toho, který podchycuje řešení otočného pouzdra závěru, neboť ten vykazuje až nadměrnou dávku schematičnosti; ostatně kdo o něj bude mít zájem, může si ho podle čísla snadno vyhledat v patentech dostupných v knihovně pražského Úřadu průmyslového vlastnictví).

V článku bude řeč o konstrukci, vojenských zkouškách i o obchodních jednání. Dojde i na nejasné osudy neprodaného zbytku samopalů.

Nemusím asi zdůrazňovat, že autorem článku je momentální šéfredaktor SM Jan Skramoušský, který se tématu čs. samopalů dlouhodobě systematicky a fundovaně věnuje.

Zkrátka je opravdu nač se těšit.

P. S.: Kdyby snad chtěl někdo ty svérázné malůvky z patentu kryjícího otočného pouzdro závěru vidět na G-I, dejte vědět a my se pokusíme to nějak zařídit.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=189