LORENZKY PRO SEVER, LORENZKY PRO JIH
Datum: Friday, 26. June 2009 @ 10:44:03 CEST
Téma: Články


Když na jaře roku 1861 vypukla ve Spojených osadách (tak tehdy a ještě dlouho potom říkali naši předkové Spojeným státům americkým) občanská válka, rozjela se veliká sháňka po zbraních. Americké zbrojovky nebyly zařízeny na jednorázové vybavení všech mobilizovaných vojáků.

lorenz rifle civil war Obě strany konfliktu záhy pochopily, že vlastními silami se nevyzbrojí, takže na starý kontinent, kde existovaly rozsáhlé výrobní kapacity, vyslaly své nákupčí. V Evropě v té době skončila éra přechodu od křesadlových k perkusním zbraním, takže arzenály byly plné perkusních pušek, které  vznikly transformací zbraní křesadlových. Výjimkou nebyl ani nákup nových perkusních zbraní. Nákupy začaly od léta 1861 a nejpozději koncem roku už nakoupené zbraně přicházely do Ameriky.

Nákupy z Rakouska
Jedna ze zemí, kam nákupčí vyrazili, bylo Rakousko. Američané znali tamní výrobní kapacity. V letech 1857-1858 navštívil vojenský technik a absolvent akademie ve West Pointu Alfred Mordecai evropské zbrojovky. Měl zjistit, co nového Evropané vyrábějí po zkušenostech Krymské války, ale nejvíce jej zaujalo Rakousko, kde běžela výroba perkusních předovek Lorenz vzor 1854. Zbraně byly spolehlivé a podle jeho zprávy nadprůměrně kvalitní.  Zpráva obsahovala detailní popis výrobního procesu a výsledky zkoušek.

Pušky Lorenz
Perkusní pušky Lorenz vz.1854 se vyráběly ve třech základních provedeních. Shora vidíme pěchotní pušku, pušku pro zvláštní sbory a myslivecký štuc. Byly to perkusní jednoranové předovky v ráži 13,9 mm. Hlaveň měla pět drážek.

Výrobce vojenských zbraní ve Vídni navštívil v roce 1859 také poručík amerického dělostřelectva Caleb Huse. Také referoval o Lorenzových zbraních pochvalně. Huse v únoru 1861 opustil armádu Unie a záhy se objevil jako kapitán dělostřelectva Konfederace. Do konce občanské války obstaral pro konfederované sto tisíc Lorenzových pušek vz.1854. Jižané do nich nabíjeli vlastní náboje pro  Mississippi Rifle.

Vyobrazené zbraně pocházejí ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1890