Bruntál a Sovinec-zbraně velmistrů
Datum: Saturday, 27. June 2009 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Muzeum v Bruntále spravuje bruntálský zámek se zámeckou interiérovou expozicí. Její součástí je i zbrojnice. Najdeme tu o zbraně i další militária z majetku velmistrů Řádu německých rytířů, takže se je na co dívat. Vystaveny jsou pušky lovecké i vojenské, pistole jezdecké, kordy, lovecké tesáky, šavle, kordy, dýky, bodáky, kuše, kopí na lov divočáků, prachovnice. V expozici najdete celkem 128 předmětů z 18.-19. století.

Muzeum Bruntal-zbrane-sovinec Řada předmětů je zdobena symboly Řádu německých rytířů - řádovým křížem. Zajímavé jsou pušky intarzované kostí, pušky s křesadlovým zámkem Nicolase Altera z Norimberku (18. stol.), kulovnice s jehlovým zámkem z dílny M. Miletia z Prahy (1. pol. 19. stol.), J. Hoiniga, H. Reimera  a J. Hamerla a jiné. Prostě lahůdka.
Zbraně bruntálského muzea jsou vystaveny také ve stálé expozici v patře purkrabství na hradě Sovinci. Najdeme tu pušky vojenské, četnické, lovecké, terčovnice, pistole jezdecké,  samonabíjecí, revolvery, kopí, halapartny, kordy, tesáky, bodáky, prachovnice, zkoušečku  na střelný prach, váčky na broky, zádový plech jezdecké zbroje z 1. pol 17. století, turnajovou přílbu a součásti uniforem. Je to celkem 81 zbraní a militárií převážně z 19. století.
Bruntálští muzejníci považují za nejzajímavější kolečkovou a doutnákovou hákovnici, pistoli, která je variací na systém Schulhoff a řadu signovaných terčovnic.

Muzeum Bruntál
Zámecká zbrojnice na bruntálském zámku

Bruntál-Sovinec
Expozice zbraní na Sovinci


Muzeum v Bruntále, Bruntál, Zámecké náměstí 7, pobočka hrad Sovinec. Otevřeno obou objektů: denně kromě pondělí 9,00 – 17,00 hod. www.mubr.cz

Přehled nabídky českým a moravských muzeí pro milovníky zbraní a militárií na léto 2009 najdete ve Střelecké revui číslo 6/2009.

 
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1891