Litomyšlské terče
Datum: Friday, 03. July 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Příjemný zážitek nabízí milovníkům zbraní a hlavně sportovní střelby také starobylá Litomyšl. Z tamní rozsáhlé a hodnotné sbírky zbraní je sice vystaveno jen několik málo kousků ve stálé expozici k dějinám města, ale milovníci sportovní střelby si přijdou na své již cestou do expozic. Na schodištích je totiž vystaveno na padesát malovaných střeleckých terčů litomyšlské společnosti střelců do terče.

Muzeum jich má ve sbírce 112. Nejstarší vystavené terče pocházejí z konce 18. století a najdeme tam náměty s tématikou evropských, českých i ryze místních událostí. Když pošlete rodinu na zámek, kde zbraně nejsou, budete mít v Litomyšli víc než hodinku na terče.

Regionální muzeum v Litomyšli, Jiráskova 9. Otevřeno: denně kromě pondělí 9,00-12,00 a 13,00-17,00. www.rml.cz


Litomyšl-1848

Na střeleckém terči z litomyšlského muzea je výprava litomyšlské Národní gardy na pomoc Praze v roce 1848. Je na něm dobře vidět nesourodá směsice zbraní, kterými byli vybaveni národní gardisté. Vedle převážně civilních palných zbraní tu jsou i halapartny, kropáče a okované cepy.


Přehled výstav a expozic českých a moravských muzeí, v nichž jsou zastoupeny zbraně, najdete ve Střelecké revui číslo 6/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1899