TEĎ JE DŮLEŽITÁ SÉRIOVÁ VÝROBA
Datum: Monday, 06. July 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


O firmě Puškařství Pavel Kupec bylo v poslední době slyšet poměrně často. Dnes už se firma jmenuje PPK, s.r.o. a velmi pilně se zde pracuje. Na norimberském veletrhu se kolem stánku firmy PPK stále někdo pohyboval. Majitelé Petra a Pavel Kupcovi byli v permanenci. Přesto se nám po veletrhu podařilo najít v bohatém programu Pavla Kupce chvíli na krátký rozhovor.

Na norimberském veletrhu IWA jste představili nové výrobky. U stánku pořád někdo byl a ty jsi byl věčně v jednací místnosti. O co byl největší zájem?

Především o jednušky model K1. Jedná se o kulové jednušky v široké kolekci ráží a také o brokové ráže. Je o ně poměrně zájem. Navíc je zde tradice zbraní ze Zbrojovky Brno, na kterou rádi navazujeme. Model K1 totiž vychází z původní zbraně Zbrojovky Brno, jednušky ZBK. Je to osvědčený model a zákazníci to vědí.

Vyrábíte tuto zbraň v nezměněné podobě?

To určitě ne. Došlo zde k několika poměrně výrazným úpravám. První změna je v designu. Dá se říci, že jsme tu zbraň po stránce vzhledu posunuli o kategorii výš.
Další důležitá změna je ve spoušti, kde se nám podařilo vymyslet něco podobného jako byla rychlospoušť u Galašky, čímž se podařilo značně snížit odpor spouště a zároveň zachovat její bezpečnost. Je zde také možnost regulace délky chodu spouště šroubem.
Tyto spoušťové mechanismy se dají velmi jednoduše namontovat i do původní ZBK, čímž se podstatně zlepší jejich užitné vlastnosti. Nové spouště hodláme dodávat i samostatně, takže si je majitelé starých ZBK budou moci dokoupit a sami vyměnit.
V baskuli došlo k drobným úpravám pro její zpevnění a snazší zalícování. Mírně byl upraven také zámek předpažbí. Těmito úpravami se nám povedlo zbraň uzpůsobit i pro výkonnější ráže jako je 308 Winchester, 243 Winchester, 7 x 57 R a 8 x 57 JRS, jejichž použití bylo u původní ZBK nemožné. Tím jsme maximálně využili možnosti, které dává konstrukce této v zásadě nadčasové zbraně.
Jednušku jsme vyrobili také jako štuc. Uznej, že vypadá moc hezky a zájem z německých zemí, kde tyto zbraně mají rádi, nás mile překvapil.
V méně výkonných kulových rážích a v rážích brokových jsou nově vyráběné hlavně pro jednušku K1 použitelné i do starých ZBK. Ale opravdu jen u slabších ráží, které se dodávaly už ve zbrani ZBK.
Naše vize je nabízet tuto zbraň jako stavebnici. Systém umožňuje snadnou výměnu pažby, např. německou za anglickou, ale hlavní výhoda je, že na jedno lůžko je možno dokoupit několik hlavní různých ráží a délek.
Dokonce máme rozpracovanou i pistoli. Bude k ní samozřejmě nová rukojeť a krátká hlaveň s lištou.  Vznikne tak sportovní pistole, zároveň použitelná jako dostřelná zbraň. Dostřelná zbraň je pochopitelně možná jen v zahraničí, protože naše zákony jejich používání zatím neumožňují.

Kulovnice k1
Kulovnice K1


Brokovnice K1
Brokovnice-jednuška K1Štuc K1
Štuc K1


A co malorážka, která byla na stánku?

Snažíme se oživit výrobu malorážky ZKM 611. Překonstruovali jsme ji a dnes nese typové označení  KMS. Ale zatím jsme ve stádiu ladění prototypu a potom se pokusíme zbraň zavést do výroby. Jestli to půjde, do půl roku bychom rozjeli výrobu zbraně v ráži 22 WMR.

A co ta osmapadesátka?

Vystavovali jsme samonabíjecí verzi Sa vz. 58. Zbraň je určena pro myslivce. Od samonabíjecích verzí osmapadesátky, které se dosud objevovaly na trhu, se ta naše liší už na první pohled, jelikož jsme zbrani dali lovecké pažbení. Spoušťový mechanismus jsme zcela překonstruovali a posunuli ho na zbrani o 10 cm dozadu. Tím jsme odstranili pistolovou rukojeť.
Zbraň dostala podobu samonabíjecí karabiny a už to není vojenská zbraň. Rádi bychom konkurovali samonabíjecí kulovnici Saiga. Domnívám se, že naše zbraň je nižší, hezčí a elegantnější.


Hodnotíš tedy letošní norimberský veletrh IWA pozitivně?

Určitě ano. Tedy ze svého hlediska.


A z celkového pohledu?

Já ten veletrh vlastně neviděl. Stále jsme byli na stánku a jednali.


Můžeš nám prozradit, co zajímavého připravuje firma PPK v nejbližší budoucnosti?

Spuštění výroby jednušek K1 s co největší škálou ráží a totéž u samonabíjecí malorážky KMS. To nás zaměstná na dlouho.


Firma se přestěhovala. Proč a kde sídlíte?

Dosavadní pronajaté prostory nám byly malé. Přesunuli jsme se proto do podstatně větších, a pro nás vyhovujících prostor v Holicích v Čechách, kde už se dá vybudovat poměrně efektivní výroba.


Před časem jsi měl velmi dobře nakročeno v kusové výrobě luxusních loveckých zbraní. Co bude dál s tímto programem?

Luxusní zbraně jsou dnes v útlumu. Teď je pro nás aktuální sériová výroba. Exkluzivní zbraně ale rozhodně nehodláme zcela opustit. Víš, že jsem do puškařiny šel s tím, že budu dělat krásné flinty. Je to pro mne srdeční záležitost, takže až bude čas, tak se k nim rád vrátím. Když bude čas.

Kulovnice K1
Kulovnice K1

A jak pokračuje program Scarabeus 06? Budou v dohledné době další varianty této zbraně nebo zůstane u základního modelu?

Zůstáváme u základního modelu. Vyrobili jsme tisícikusovou sérii, kterou jsme vyrobit chtěli. My jsme to od počátku chápali jako raritu pro fajnšmekry, takže masová výroba nebude a co je na skladě, to se doprodá.


Už několik lidí z branže se mne ptalo, jestli vím, kdo za úspěchem tvé firmy stojí. Prozradíš nám to konečně?

 Můj kamarád, dnes už sedmdesátiletý Rudínek, který si kdysi od nás objednal první zakázkovou pažbu do zahraničí. A pak už to šlo samo. Stačilo jen být v práci od pondělí ráno do neděle večer, denně alespoň dvanáct hodin, každoročně od Nového roku do Silvestra.


Máš vůbec čas na něco jiného než je práce? Pokud vím, před časem jsi sponzorsky podporoval jednu nadějnou střelkyni. Střílíš?

Nestřílím, tedy kromě testování vlastních výrobků. Nemám čas chodit ani do lesa.Jak dlouho se vlastně věnuješ puškařině a proč jsi si vybral zrovna tuto práci?

Srdeční záležitost, vždycky jsem to chtěl dělat. První koncesi mám od roku 1999. Postupně jsem těch koncesí získal asi šest, protože se stále mění předpisy.


Jaká byla tvoje první zbraň? A máš ji ještě?
První zbraň jsme vyrobili s otcem. To mi bylo asi dvanáct nebo třináct. Byla to po domácku vyrobená předovka, zcela rozebíratelná, aby se vešla do holínky a měla označení 8 mm Solo, neboť jako střelivo se do ní používaly hlavičky od sirek. Pak někde zmizela.

Pavel Kupec se španělskými zákazníky
Pavel Kupec se španělskými zákazníky na norimberském veletrhu IWA 2009


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1902