REVOLVER ZNAČKOVAČŮ DOBYTKA
Datum: Monday, 27. July 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Kovbojská práce nebyla tak krásná a romantická, jak ji ukazují krásné a romantické filmy o Divokém západu. Ani smrt kovbojů nebyla většinou příliš romantická. Nejvíce jich nepadlo v přestřelkách s padouchy či strážci zákona, ale utopili se při převádění stád přes řeky.

usfa-nekraceny
Také cejchování dobytka byla tvrdá práce. A nic moc zážitek pro zvířata. Leckterý současný drsňák by to nepochybně nezvládl. Ať už z hlediska síly a zručnosti, která byla k výkonu potřeba, tak odolností vůči odpornému zápachu spáleného masa a srsti.

Jenomže značkování dobytka byla činnost užitečná, která naše stádo chránila před nenechavci nebo chcete-li, osobami nepřizpůsobivými. A k Americe 19. století tato práce prostě patří. Vždyť se tím značkovaným dobytkem živily miliony lidí, kteří tuto zemi vytvořili a přebudovali k obrazu svému.
Jenomže napadlo někdy někoho vzdát povinnou úctu ne pistolníkům, ale značkovačům dobytka? Pochopitelně napadlo, byť teprve nedávno. Zajímavé motivy ze značkovacích želez (cejchů) jednotlivých dobytkářských rančů totiž začali používat jako výzdobné motivy někteří američtí rytci na krásné zbraně. Nemůže to být dlouho, protože jde o nové rytecké práce a zřejmě se dobře prodávají.

usfa

Z Hartfordu
Možná ten nápad vznikl přímo v Hartfordu, kde kdysi sídlila staroslavná firma Colt a kde dnes (již nikoli na staré Coltově adrese) sídlí firma United States Firearms (US Firearms). Vyrábí se zde kvalitní pistole a revolvery, které kdysi vyráběla firma Colt. Umějí si tam s tou prací vyhrát a čas od času vyjdou vedle sériové produkce na světlo s nějakou limitovanou edicí bohatě zdobených a špičkově zpracovaných zbraní.
Novinka z poslední doby je právě několik párů revolverů s obchodním názvem The Cattlebrands of Jackson Hole, tedy ve volném překladu Značky dobytka z Jackson Hole. Jackson Hole, původně Jackson's Hole, je romatické údolí na americkém středozápadě ve Wyomingu. Dnes je to především rekreační oblast s relativně málo zničenou, stále ještě krásnou přírodou, kde mají svá romantická sídla i významní lidé všeho druhu jako je např. Dick Cheney, Harrison Ford nebo jistí Rockefellerové.
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1925