Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Pardubice-račte si vyzkoušet


Pardubice-račte si vyzkoušet
Datum: Thursday, 06. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Část známé pardubické sbírky zbraní je vystavena ve druhém patře pardubického zámku. Najdete jich tam asi 200. Dominují nepochybně zbraně palné, jejichž vývoj je zde v několika vitrinách nastíněn. Nejstarší palné zbraně jsou zde dvě hákovnice, které pocházejí nejspíše ještě z doby, kdy zámek patřil Pernštejnům (do roku 1560).

Najdeme zde zajímavé exempláře kolečkových zbraní (norimberský puffer a kulovnice Josefa Krella z Mnichova), řadu křesadlových, mezi nimiž vyniká skvostná kulovnice olomouckého puškaře Václava Pursche a také zbraně perkusní, kde je unikátů hned několik. Soubor vystavených palných zbraní tvoří směs zbraní civilních i vojenských.
Autoři expozice nezapomněli ani na zadovky, které se v jiných muzeích vystavují jen zřídka. V Pardubicích je vývoj doveden přes opakovačky (mj. Winchester, Spencer a luxusní kulovnice Sako z majetku ing.Josefa Vágnera) až k moderním zbraním střílejícím dávkou. Mezi nimi je asi nejvzácnější samopal ZB 47, který se nikdy nedostal do výzbroje.
Zbraně chladné, které tvoří asi čtvrtinu exponátů, reprezentuje několik středověkých mečů, vitrina palašů a dvě vitriny šavlí od 17. století do II. světové války. Pocházejí většinou ze střední Evropy.
Pardubická expozice je zajímavá také tím, že na některé zbraně si lze sáhnout a vyzkoušet jejich mechanismy. Na stojanech je umístěna maketa křesadlové kulovnice, funkční řez opakovačky Mosin a funkční řezy samopalu Špagin a československé útočné pušky vz.58.
Zámek, v němž najdete expozici zbraní, je zajímavý také z fortifikačního hlediska. Je zde dochováno unikátní opevnění z počátku 16. století.

Východočeské muzeum v Pardubicích-expozice zbran

Východočeské muzeum v Pardubicích-expozice zbraníVýchodočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp.1, Pardubice. Otevřeno: denně mimo pondělí od 10,00 do 18,00 hodin. www.vcm.cz

Přehled nabídky českým a moravských muzeí pro milovníky zbraní a militárií na léto 2009 najdete ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1935