Ohrada není jen pro myslivce
Datum: Saturday, 15. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Lovecký zámeček Ohrada leží kousek od známého zámku Hluboká. Expozice na Ohradě je věnována lesnictví, myslivosti a rybářství. Je to muzeum pro chlapy. Mají tu vystaveno asi 120 loveckých zbraní.
Ovšem nejsou to zbraně ledajaké, protože sbírky na Ohradě patří k tomu nejlepšímu, co se v České republice dá vidět.

ohrada  Většina z vystavených zbraní jsou zbraně palné, ale najdeme zde i chladné. Nejstarší jsou kolečkové kulovnice ze 16. století, nejmladší pocházejí z počátku 20. století. Převahu mají výrobky z 18. a především z 19. století.
Najdeme zde špičkové zbraně od nejpřednějších českých puškařů, kterým nepochybně vévodí čtyráky z dílny A.V.Lebedy. Mají tu ovšem také křesadlové brokovnice s vnitřním křesadlovým zámkem od Ferdinanda Morávka a pochopitelně i zbraně z dílen puškařů Haberdů, kteří jsou zde jaksi doma. Pozoruhodná je také vystavená kolekce pytláckých zbraní, jedna z mála v našem státě.
Novinka letošní sezóny je tzv. videoprůvodce k části stálé expozice věnované palným zbraním. Na videoprůvodci si návštěvníci mohou prohlédnout různá videa a animace (např. fungování kolečkového zámku) a dozví se řadu "nadstandardních" informací. Vše je v české, německé a anglické jazykové mutaci.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, Zámek Ohrada.
Otevřeno: květen, září  denně kromě pondělí 9,00–16,30, červen – srpen 9,00-17,30.

Lovecké muzeum Ohrada


Muzeum Ohrada


Přehled nabídky českým a moravských muzeí pro milovníky zbraní a militárií na léto 2009 najdete ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1944