JOHN WAYNE Z COLTOVY FABRIKY
Datum: Monday, 17. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Americký Divoký západ bude ještě dlouho a spolehlivě jitřit duše romantiků i drsňáků. Ať již jsou to pánové nebo dámy. Také bude poměrně spolehlivě plnit kasičky řady lidí, u nichž se zájem o toto období amerických dějin časem změnil v profesi. Prostě romantika táhne. A což teprve když se do toho zamíchá hrdina filmových kovbojek John Wayne (1907-1979).

John Wayne
A právě rok Wayneova úmrtí, který končí na devítku, je příčinou letošních oslav tohoto klasika filmového plátna. Pokud se slovo klasik někomu nelíbí, tak napišme třeba že na jeho filmy chodili lidé dobrovolně, platili za to a nikdo mu nemusel poskytovat dotace ze státního rozpočtu, aby se uživil.
Pokud je nám známo, zatím se na trhu upomínkových předmětů objevila řada těch, které se neprodaly před dvěma lety, když se slavila Waynova nedožitá stovka. Máme tu klobouky i sedla a objevily se opět i zbraně.

Firma United States Firearms do nedávna sídlila v objektu bývalého Coltova závodu v Hartfordu a zcela evidentně navazuje na tradici, kterou sama nešťastná firma Colt již v zásadě opustila. Vyrábí šestiraňáky, pistole devatenáctsetjedenáctky i pušky.
Letos začala opět nabízet nedoprodanou limitovanou edici revolverů, která vznikla ke stému výročí narození Johna Wayna před dvěma lety. Nese název John Wayne Centennial a třeba se doprodá k třicátému výročí úmrtí.
Jde o klasické provedení revolveru Colt SAA, jaké všichni známe z kovbojek a sbírek těch šťastnějších. Napodobení jde tak daleko, že na zbrani najdete vyznačená i data udělení patentů, které se k této zbrani vztahovaly. V zásadě stejné šestiraňáky, které se ale nejmenují John Wayne, můžete v tomto podniku dostat pod tisíc dolarů.
Pouze povrch zbraně je v základním provedení velmi pěkně niklovaný a zdobený rytinou s rostlinnými motivy. Na hřbetě rukojeti je vyrytý podpis Johna Wayna. Střenky napodobují starou slonovinu, ale o slonovinu se nejedná. Takže pěkný plast. Když chcete, můžete mít tento revolver také mramorovaný. Bez přirážky. Přiznám se, že mramorovaná verze se mi líbí více.
Všechny zbraně této limitované edice mají ráž 45 Colt a hlavně jsou dlouhé 5,5 palce.
US Firearms vyrobili pouze sto těchto zbraní. Z nich polovina se prodává v párech a druhá polovina jednotlivě. Dodávají se v kazetě. Ta je však papírová, takže jde spíše o lepší krabici.
Tyto zbraně mají také vlastní číselnou řadu. Zbraně v párech jsou číslované od 1 JW a JW 1 do  25 JW a JW 25. Jednotlivě prodávané revolvery mají čísla od JW 50 až po JW 100.
Cena nepochybně kvalitně zpracované zbraně činí ne právě lidových 4999 dolarů, což je i  při současném kurzu poměrně dost.
Pokud však máte hlouběji do kapsy a přesto chcete mít zbraň, která ponese jméno filmového hrdiny, pak nezoufejte, protože i pro vás mají US Firearms řešení.
Levnější provedení nase název John Wayne Red River D™ Classic. Název vychází z Waynova fimlu Red River z roku 1948. Opět se jedná o Peacemakera pětačtyřicítku. Je bez výzdoby s modřeným povrchem a na levé straně rámu je napodoben podpis Johna Wayna. Hlaveň má délku buď 4 ¾ nebo 5 ½ palce. Střenky jsou opět plastové a napodobují kost. Výrobní čísla těchto revolverů začínají písmeny RR (Red River). Zde ovšem už nejde o limitovanou edici, ale výrobce je tak ochotný, že pravidelně sděluje, k jakému výrobnímu číslu této série dospěl. V době vzniku tohoto článku byl počet prodaných kusů těsně pod 600 a počet vyrobených kusů toto číslo mírně přesáhl. Až se prodají, vyrobí se další.
Cena této zbraně činí 1899 dolarů.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1946