KOŽENÝ ŽIVOT VÁCLAVA CIHELKY
Datum: Wednesday, 19. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Je všeobecně známo, že zručných řemeslníků je v českých luzích a hájích nedostatek. Ti, kteří své řemeslo mistrovsky zvládají, jsou vzácní. Lidé za nimi neváhají jezdit stovky kilometrů.
Můžeme-li soudit podle cesty za výrobcem skvostných kožených pouzder a opasků Václavem Cihelkou, o zákazníky nouzi nemá. Usadil se v klidném místě za Prahou a než jsme konečně stanuli před jeho domem, trošku jsme s kolegou Alešem Obstem bloudili. Kdybychom se však podívali na plánky na Cihelkově webu a nebo dali na jeho radu, zabloudit jsme nemohli. Takže každý svého štěstí strůjcem.

cihelka Václav Cihelka v posledních asi dvaceti letech proslul výrobou zdobených kožených výrobků, které jsou určeny střelecké veřejnosti, konkrétně milovníkům westernu, ale nejen jim. Pracuje i na zakázkách, které nemají se zbraněmi nic společného. Ví se o něm u nás i v zahraničí a jeho jméno má dobrý zvuk.

Václav Cihelka

Úraz s následky
K práci s kůží se Václav Cihelka dostal shodou šťastných ale i nešťastných náhod.  Když se rozhodovalo o tom, co bude po základní škole dělat, chtěl jít na Uměleckoprůmyslovou školu. Ale otec zasáhl a nechal jej vyučit montérem telefonních ústředen v Tesle Karlín.  V roce 1968 mladý montér dostal výjezdní doložku do Švýcarska, kde pak ve svém oboru 2 roky pracoval. Dařilo se mu. Pak se musel vrátit, pokud nechtěl být Husákovým režimem považován za emigranta. A jelikož, jak sám řekl, není emigrantský typ, prostě se vrátil za dráty. Po návratu jej Tesla vyslala pro změnu na půl roku montovat ústředny do Moskvy. O tom, že by zůstal v Sovětském svazu, na rozdíl od Švýcarska, rozhodně neuvažoval. Nicméně jen málokdo měl tehdy možnost poznat jako mladý na vlastní kůži kapitalismus i sovětský socialismus. Už v té době miloval zbraně a vše, co patřilo k westernu, včetně muziky.
Pak  v jeho životě následovala éra v showbyznysu, kde se pohyboval hluboko do 80. let. Nejprve řadu let jako muzikant a potom tři roky jako manažer zpěvačky Jany Kratochvílové. Poté,co Kratochvílová roku 1982 emigrovala, pracoval dále s Michalem Prokopem.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1948