Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Muzeum Náchod je originální


Muzeum Náchod je originální
Datum: Friday, 21. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbraně se prolínají celou rozsáhlou historickou expozicí náchodského muzea, kterou najdete přímo na náměstí. Zbraně a jejich součásti najdete i v částech věnovaných pravěku a středověku. Atmosféru třicetileté války na Náchodsku dokreslují figuríny Ottavia knížete Piccolomini de Arragona (1600- 1656) a žoldnéřů z třicetileté války, doplněné dobovým nábytkem a dělovými koulemi, jimiž Švédové v roce 1639 ostřelovali náchodské hradby.

regionalni muzeum nachod Stranou nemohlo zůstat ani selské povstání 1775, jehož centrum bylo na náchodském panství ve Rtyni v Podkrkonoší. Pochopitelně jsou zde zmíněny i slezské války (1740 - 1745) a válka sedmiletá. Z revolučního roku 1848 se dochoval prapor náchodské Národní gardy a v expozici najdete také její zbraně.
Významnou událostí v dějinách Náchodska je válka prusko-rakouská 1866, zejména krvavé bitvy u Náchoda (27. 6.), u České Skalice (28. 6.) a srážka u Svinišťan (29. 6.). Dění za války dokumentují zbraně a výstroj válčících armád. Zaujmou také figuríny střílejícího rakouského polního myslivce 6. praporu, který se účastnil bitvy u Náchoda, a příslušníků různých druhů vojsk bojujících armád.

Regionální muzeum Náchod

Největší dioráma návštěvníka očekává na závěr expozice, kde se před ním otevře zobrazení náchodského údolí u Bělovsi. Tento model systému železobetonového opevnění z let 1935 - 1938 s pěchotními sruby Havlíček, Voda a Lázně, řekou Metují, železniční tratí, silnicí, protitankovými překážkami, zátarasy a vším, co k tomu patří (o délce 12 m), je největší svého druhu u nás.
Součástí expozice jsou také figuríny vězně z koncentračního tábora, vězeňkyně nacistické káznice, i příslušnice I. čs. armádního sboru v SSSR. Tyto figuríny mají individuální rysy svých skutečných žijících předobrazů.

Regionální muzeum Náchod

Regionální muzeum Náchod, Masarykovo náměstí čp.1,
Otevřeno denně kromě pondělí 9,00-12,00; 13,00-17,00.
http://rmn.wz.cz


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1950