SBÍRKA ZBRANÍ ZBROJOVKY BRNO
Datum: Monday, 24. August 2009 @ 12:00:00 CEST
Téma: Články


Osud firmy Zbrojovka Brno, a.s. je většině našich čtenářů alespoň rámcově znám. Po řadě let živoření a působení tunelářského managementu se podnik dostal do konkurzu. Ani v konkurzu neměl moc štěstí. Známe případ soudce Berky a první správkyně konkurzní podstaty měla nejprve ostudu, když se ukázalo, že neoprávněně používala titul JUDr. Pak praskly i věci poněkud závažnejší.

sbirka-zbrojovka Nový správce konkurzní podstaty Martin Kopčil vzal věci za správný konec a začal rozprodávat to, co v podniku ještě mělo nějakou cenu. Mimo jiné se mu podařilo dobře zpeněžit rozsáhlý areál firmy, který tak čeká další vývoj. Budova ředitelství-jeden ze symbolů Brna, bude zachována. Většinu výroby zbraní, která nás zajímá, převzala Česká zbrojovka v Uherském Brodě a úspěšně v ní pokračuje. Velké množství součástek na starší brněnské zbraně, které uherskobrodští nechtěli, koupila pardubicko-holická firma PPK, s.r.o.

Zbrokovka Brno-komín
Komín zbrojovky Brno s jejím logem ještě stále stojí. Chátrá jako celý areál

V rukou konkurzního správce tak z věcí, které milovníky zbraní zajímají, zbyla jen unikátní zbrojovácká sbírka zbraní.
Zbrojovky vytvářejí sbírky zbraní z více důvodů. Především potřebují nějakým způsobem dokumentovat svoji vlastní činnost, ukládat někam prototypy a vývojové exempláře. Hlavně z toho důvodu, aby bylo možno se k nim někdy vrátit a celý vývoj dokončit. A pak také proto, aby je bylo možno někdy vystavovat, prezentovat. Třeba v jakési síni tradic či úspěchů firmy. Dělá se to a patří to k bontónu. Občas také ve sbírkách končí neúspěšné prototypy. Pro sběratele bývají převelice zajímavé.

Zbrojovka Brno-sbírka zbraní
Zbraně byly správcem konkurzní podstaty připravené k předání podle seznamů. Práce tak šla velice rychle.Zbrojovka Brno-sbírka zbraní
Většina zbraní už je zabalená. Každý kus měl svůj obal, aby se zabránilo poškození.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009. Tam si také můžete přečíst celý článek.

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1953