Ladičské výrobky Caspian Arms
Datum: Wednesday, 26. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


 Firma Caspian byla založena roku 1983 Calvertem N. Fosterem starším (1940-2002) jako strojírenská firma k výrobě přesných dílů pro zbrojní průmysl. Calvert byl vždy nadšený lovec a dlouhodobě se zajímal o zbraně. Měl zkušenosti s výrobou přesných dílů, protože původně pracoval v tomto oboru pro letecký průmysl.

caspian Calvert  N. Foster a další příslušníci rodiny Fosterů měli také zkušenosti s výrobou součástek na zbraně, protože pracovali u firem Auto Ordnance, Detonics a Randall  při výrobě pistolí řady 1911. Nevíme, jestli je tam hlava rodiny poslala za účelem průmyslové špionáže s úmyslem založit na základě získaných zkušeností rodinnou firmu nebo zda firma vznikla až poté, co se Fosterovi pracující u různých firem rozhodli prostě udělat pro sebe, protože k tomu prostě nazrál čas. Firma sídlí ve Wolcottu v americkém státě Vermont.

Doba pro vznikl rodinné firmy byla zralá. Jistá skupina milovníků a uživatelů pistolí Colt řady 1911, která se dožadovala lepšího zpracování zbraní a lepších materiálů než byl standard, byla totiž od firmy Colt a dalších velkých výrobců ignorována. Neexistovaly žádné tovární ladičské dílny, tovární náhradní díly neodpovídaly požadavkům milovníků špičkových zbraní. Calvert Foster se rozhodl, že bude tyto součástky nabízet. Možná máte dojem, že něco podobného jste u nás již nedávno četli. Máte pravdu, protože podobnými příčinami vysvětluje svůj vstup do výroby dílů pro laděné zbraně a výrobu laděných zbraní třeba Ed Brown, o kterém jsme psali v čísle 3/2009. Název firmy Caspian se neváže ke Kaspickému moři, takže nehledejme ruské kořeny celého podniku. Calvert N. Foster pocházel z Vermontu a firmu pojmenoval podle tamního jezera Caspian. V roce 1985 již měla firma Caspian Arms pověst jednoho z nejlepších výrobců špičkových ladičských dílů na devatenáctsetjedenáctky  


 Pouze komponenty
Caspian nezůstal u výroby drobných ladičských dílů pro pistole, ale záhy začal vyrábět také závěry a těla pistolí. Nejen pro své vlastní koncové zákazníky, kteří si chtějí postavit nebo vyladit (dát vyladit) jednu nebo dvě pistole, ale také pro puškaře. V Americe se k označování těchto puškařů, kteří nevyrábějí pušky, ale pistole a revolvery, používá označení pistolsmith.
Caspianské komponenty na svých zbraní používají nebo používali známí nebo dokonce vyhlášení výrobci laděných pistolí jako jsou a byli Clark, Nowlin, Briley, Cylinder&Slide, McLearn´s, Dlask, Eric Zinn, Nowak, Terry Tusseys. A s nimi mnoho dalších. Mimo jiné i v Evropě, kam se komponenty od Caspianu dovážejí.
Caspian nevyrábí žádné hotové pistole, ale pouze špičkové komponenty. Tím nekonkuruje řadě výrobců-svým odběratelům, kteří naopak z nakoupených dílů staví a ladí nové zbraně.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si můžete přečíst plné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1955