Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - ABY SE SOMÁLEC ZASTAVIL


ABY SE SOMÁLEC ZASTAVIL
Datum: Thursday, 27. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Už od počátku zavádění útočné pušky M16 v americké armádě panovala jistá nedůvěra k novému náboji 5,56 x 45 mm. Jeho střela se jevila jako nestabilní a její chování při boji v podrostu nezaručuje v případě střetu s překážkou, že si zachová svůj směr. A záhy se zjistilo, že na její zastavovací schopnost není spolehnutí. Nicméně náboj se používá dosud a nevypadá to, že by se od něj ustupovalo.

aby se somalec zastavil Problémy s nedostatečnou zastavovací schopností tohoto náboje má při použití předepsané útočné pušky M16 vyřešit nový náboj, jenž nese označení 458 SOCOM. Oproti subtilnímu náboji 5,56x 45 mm je tato více než pětačtyřicítka pořádný cvalík.
Náboj vznikl s cílem dát útočné pušce M16  a karabině M4 (obecně zbraním založeným na bázi AR 15) výrazně vyšší zastavovací schopnost než tyto zbraně mají při použití stávajících nábojů 5,56 mm NATO. Vznikl na základě požadavků a velmi neformálních diskusí při pivě s členy specielních jednotek, zvláště Delta  Force. Údajně to vše vznikalo po zkušenostech z Mogadiša, kde v roce 1993 k zastavení ozbrojených somálských bojovníků bylo potřeba zasáhnout je více střelami z emšestnáctek.

V čele vývoje stál Marty ter Weeme, zakladatel firmy Teppo Jutsu LLC a vše se odehrálo někdy kolem roku 2000. Na vzniku náboje se podílel také Tony Rumore od Tromix Corp v Broken Arrow. Vyšel z náboje 50 Action Express a nový náboj původně osazoval střelami Barnes o hmotnosti 300 grainů. První zbraně vyráběla právě firma Tromix, která se specializuje na výrobu prototypů.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1957