HORNADY CRITICAL DEFENSE
Datum: Friday, 28. August 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Když se u nás vytvářejí reklamní materiály na zbraně pro sebeobranu, skutečnost, že útočníka ochromí, zraní nebo dokonce zabijí, se uvádí jaksi s uzarděním, jako kdyby bránící se řádný občan způsoboval ubohému útočníkovi cosi nepatřičného či dokonce sprostého.
Američané jsou poněkud jiného názoru. Přes obavy z Obamy se v této „politicky korektní“ zemi říkají některé věci velmi otevřeně.

hornady-critical Tak třeba známá munička Hornady letos na Shot show představila novou střelu Critical Defense, která je přednostně určena k sebeobranným účelům pro civilisty. Firma k reklamním účelům natočila video, které začíná noční scénou: Mladá žena zaparkuje v podzemní garáži. Za sloupem postává evidentní kriminálník, který po odhození nedokouřené cigarety rychle vykračuje za ní. V ruce má pistoli. Mladá žena slyší blížící se kroky, vytáhne z kapsy subkompaktní pistoli a ještě dříve, než se funící násilník stačí na ni vrhnout nebo ji zastřelit, jej výstřelem zneškodní. Potom na videu dva pánové několik minut velebí novou střelu.
Takže co vlastně velebí? Hornady přišel na trh s novou střelou pro krátké palné zbraně s řízenou rovnoměrnou expanzí. Vyšel ze skutečnosti, že klasické expanzní střely se v sebeobranných situacích expandují nerovnoměrně. Při výstřelu na člověka překonávají vrstvu oděvu a někdy se střetnou i s dalšími oděvními doplňky. Ne vždy klade tato vrstva izolace po celé ploše čela střely stejný odpor, takže střela v různých svých částech expanduje nerovnoměrně, může vybočit z dráhy a nebo se pro změnu nedeformuje vůbec či jen částečně.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1958