SVĚT PANA HANDSE
Datum: Monday, 07. September 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Když si chcete v Americe pořídit bohatě, vkusně a originálně zdobenou zbraň,  nabídka je velmi široká. Tamní rytci nabízejí širokou škálu motivů i technik. Jeden z těch, kdo odvádějí nejúžasnější práci a pracují i pro firmy na naší straně Atlantiku, je nepochybně Barry Lee Hands.

Tento vynikající rytec se ryteckému umění věnuje od svých sedmnácti let, takže pracuje již 25 let a dostal se na světovou úroveň. Učil jej Ethan Jacczak od Gist Engravers  a později Steve Huff a Dan Goodwin. Věnuje se zdobení krátkých i dlouhých palných zbraní a nevyhýbá se ani výzdobě nožů. Dnes představuje tak dobré jméno, resp. značku, že jím zdobené zbraně nekupují jen lovci a sportovní střelci, kteří na to mají. Zbraně pana Handse totiž nakupují i lidé, kteří nechtějí střílet, nemají třeba ani zbraně rádi, ale chápou svůj nákup jako investici. Takže luxusně zdobenou zbraň pak uloží do svého trezoru spolu s akciemi, dluhopisy, diamanty a obrazy od malířů zvučných jmen. Moc pěkný zvyk, který by se měl podporovat.
Pan Hands je dnes uznáván také jako expert na umění a na historii rytectví. Publikuje v uznávaných časopisech The Double Gun Journal, Shooting Sportsman a Gunmaker and Engraver.  je také vynikající fotograf a puškař. Jako jeden z mála Američanů je současně členem prestižní (protože výběrové) organizace amerických rytců Firearms Engravers Guild of America a současně neméně prestižní organizace puškařů specializujících se na dlouhé zbraně American Custom Gunmakers Guild.

Protože pan Hands má široké pole působnosti, motivy jeho rytin jsou velmi různorodé. Najdeme zde jak klasické motivy evropské, evropsko-africké, tak motivy čistě americké i volnou tvorbu podle vlastního uvážení a fantazie.
Nás z jeho prací nejvíce zaujaly práce s motivy čistě americkými. První ukázka jeho prací je bohatě zdobená jednoranová kulovnice Sharps 1877, která je v duchu amerických tradic zdobena skvostnou rytinou s motivem lovu na bizony, která je kombinována s motivy rostlinnými. Na zámkové desce najdeme lovce, který v podřepu a s oporou míří na bizona, který se klidně pase na pravé straně bloku závěru. Kohout ladných, vpravdě evropských tvarů, má hlavici zdobenou v podobě dračí tlamy. Tady jde o motiv čistě evropský, dovedený ovšem k naprosté dokonalosti.
Na levé straně bloku závěru je nádherná rytina indiánského lovce na koni, který z bezprostřední blízkosti loví bizona.
Aby byl dojem z jeho zbraní úplný, spolupracuje rytec s dodavateli příslušenství, kazet atd.
Nebrání se ani práci pro firmy, které pak jeho rytiny prodávají pod svojí značkou. Pochopitelně jsou však autorem signované. Rytiny Barryho Lee Handse tak najdeme na zbraních takových firem jako je John Rigby, Boss, John Wilkes nebo Parker Brothers.
Od svých počátků spolupracuje také s custom shopy firem Colt a Winchester.

Tento článek s četnými obrázky vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1968