Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Záhadné pistole Mauser C96 firmy J. Nowotný


Záhadné pistole Mauser C96 firmy J. Nowotný
Datum: Thursday, 14. February 2002 @ 18:43:17 CET
Téma: Články


Malá, celkem bezvýznamná, avšak nesporně zajímavá záhadička nejen pro nadšence typu kolegy Jana Balcara.

Milé čtenářstvo G-I stránek,

Po nějaké době se nám zde opět objevuje malá záhadička, do jejíhož řešení se můžete s tradiční vervou zapojit.

O co jde?

V ceníku tradičně velmi seriozní firmy J. Nowotný / odborný závod puškařský, velkoobchod zbraněmi a střelivem / Praha II., Národní třída 38 na roky 1931-1932 se na stránce 50 pod číslem 236 objevil inzerát následujícího dobrodružného znění:

„Mauserova desetiranná bambitka ráže 7.63 mm s dřevěným pouzdrem, kteréž lze nasadit na rukojeť pistole a používat jí jako pušky kulovnice. Délka bambitky asi 30 cm. Deset ran možno vypáliti ve 2 vteřinách, další nabíjení pomocí nabíjecích pásků s 10 náboji lze tak rychle provésti, že jest možno vypáliti v minutě až 60 mířených ran nebo 120 ran v rychlopalbě. Vizír s klapkou jest opatřen 50metrovým dělením až do 500 m a dále 100m [tady to v originále bylo mírně zmatené, takže jsem text s dovolením lehounce upravil] dělením až do 1000 m.
Cena nové pistole s pouzdrem k cílení ............... Marek 110.-
Na skladě jest ve stavu již používaném,
ale jinak bezvadném, za cenu ............. Kč 400 .-
Pro export do zemí zámořských máme ve svobodném přístavu hamburském uskladněno několik set těchto pistolí. Vyžádejte si zvláštní nabídku.
Tamtéž máme na skladě 250.000 nábojů 7.63 mm, francouzské továrny Société Française des Munitions, Paris, které nabízíme za .............. Kč 400,- tisíc
včetně nabíjecích pásků a obalu, balení po 5000 kusech v bednách zinkem vyložených, pro dopravu námořní. Cena rozumí se z hamburského skladiště, další doprava zbraní i nábojů na účet i nebezpečí objednatele.“


A my se ptáme:

Napadá Vás, jak a proč se renomovaná pražská puškařská firma J. Nowotný dostala k majetnictví několika set pistolí Mauser C96 a 250 tisíc nábojů příslušné ráže v hamburském přístavu?

Ale také:
Setkali jste se s tímto inzerátem i v předchozích či následujících letech?
Neboť ačkoli o celé věci málo něco víme, není nám známo zdaleka vše. Takže kdo náhodou má k dispozici katalogy firmy J. Nowotný z meziválečného období, může nám pomoci doluštit tuto sice okrajovou, ale dosti zajímavou záhadičku.

Vítány samozřejmě budou i veškeré další informace.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=197