FN HECATE
Datum: Saturday, 19. September 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbraň v ráži 50 BMG je vlastně přerostlá klasická odstřelovačka Ultima, kterou firma FN vyrábí v ráži 7,62 x 51 NATO. Pouzdro závěru však je na rozdíl od ní ocelové. Je to opakovačka se třemi uzamykacími zuby na závěru.

Hlaveň kuželovitého tvaru měří 700 mm a na povrchu je hladká. Úsťová brzda je z duralu, má vějířovitý tvar a v každé boční ploše jsou tři výfukové otvory. Sklápěcí dvojnožka pochází od kulometu M60. Celá zbraň bez optiky váží kolem 13 kg.
V současné době je velkorážová odstřelovačka Hecate II v ráži 50 BMG ve výzbroji francouzské armády pod označením FR-12,7 (Fusil à Répétition de calibre 12,7 mm). Vyrábí ji firma PGM Précision.
Jako další uživatelé této zbraně jsou uváděny armády Estonska, Indonésie, Slovinska , Lotyšska a Švýcarska. Ve Švýcarsku je zbraň označována jako 12.7 mm Präzisionsgewehr 04.
Oproti původnímu provedení od FN ovšem ze zbraně z větší části zmizelo dřevo pažby, které bylo nahrazeno plastem a také tvar pažby se změnil. Úsťová brzda dostala pyramidový tvar.


Ve Střelecké revui číslo 4/2009 vyšel rozsáhlý materiál o velkorážových odstřelovačkách.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1978