AUTOMAT PRO PREZIDENTA
Datum: Thursday, 24. September 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Antonín Zápotocký (1884-1957) je osoba, na kterou mají různí lidé různé vzpomínky. Pokud nějaké mají. Někteří o něm s naivní láskou vyprávěli, že to byl sympatický pan nebo soudruh prezident (1953-1957), kterému se na Hradě nelíbilo a utíkal proto ochrance do hospody mezi lid v podhradí.
Jiní jej však znají jako předsedu vlády z doby nejtvrdšího komunistického útlaku (1948-1953), prezidenta, jenž je okradl při měnové reformě a za kterého se režim polidšťoval jen velmi pomalu.

zapotocky V každém případě po tomto pánovi mnoho hmotných památek nezbylo. Ať byl Zápotocký jaký byl, nehromadil majetky. Nicméně existují nejméně dvě lovecké zbraně, které tento „druhý dělnický prezident“ vlastnil, ačkoli nevíme, že by holdoval lovu, zábavě to veskrze buržoazní.
Na titulní straně Střelecké revue číslo 8 ročníku 1980 byla brokovnice-dvojka ZP 50, kterou Zápotockému darovali pracovníci Zbrojovky Brno v roce 1950. Kde je tato zbraň dnes, nám není známo.
Před dlouhou dobou se jeden z našich čtenářů zmínil, že ví o další zbrani, kterou rázovitý politik vlastnil. Trvalo dlouho, než se mu podařilo přinést nám ji ukázat. Do života majitelů zbraně mezitím nedobře zasáhl osud. A tak se stalo, že Zápotockého flinta ležela před námi.

Brokovnice Zápotocký

brokovnice Zápotocký

Jde o samonabíjecí brokovnici (lidově brokový automat) ČZ 241, model 816 v ráži 16. Zbraň má ocelové pouzdro závěru, ventilovanou lištu a lučík je vyroben z hliníku. Pažba a předpažbí jsou tmavé, s lesklou politurou, která je na několika místech poškozena drobnými otlačky, které vznikly přirozeně v průběhu jejího používání. Botka je standardní, plastová, s logem ČZ. Černění je na hranách mírně setřené běžným nošením, ale jinak je zbraň ve velmi solidním stavu. Je na ní vyraženo výrobní číslo 13592.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout detailní obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1983