Brokové náboje od firmy Faukner
Datum: Friday, 25. September 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


O puškařské firmě František Faukner v Kolíně a Praze jsme psali naposled ve Střeleckém magazínu č.10 v roce 2004. Zbraní, signovaných touto známou firmou, se také dochovalo relativně dost a některé již byly publikovány.

Před nějakým časem jsem prováděl "inspekci" na půdě domu, který majitel hodlal z gruntu modernizovat. Co si neodnesu, půjde prý do kontejneru. A ejhle, vedle prastaré soupravičky k přebíjení nábojů a řady dalších pomůcek se objevila krabička na brokové náboje ráže 12 od firmy František Faukner a spol. v Praze.

Růžová krabička byla bohužel prázdná, ale i tak zjišťujeme, že pan Faukner nebo spíše jeho nástupci za první Československé republiky distribuovali brokové náboje pod svojí vlastní značkou.

Na zadní straně krabičky se dočteme, že firma Faukner měla v době výroby těchto nábojů (zřejmě 30.léta 20. století, snad jejich druhá polovina) v Praze dokonce hned dvě prodejny či provozovny a další byla v Brně.

Krabičky od nábojů se po použití zpravidla vyhazovaly. Sedlák z východních Čech ji zapomněl na půdě. Pak přišla válka, komunisté, byly jiné starosti... Dnes je to roztomilá starožitnost.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1984