Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - LUKOSTŘELCI V PARDUBICÍCH


LUKOSTŘELCI V PARDUBICÍCH
Datum: Monday, 28. September 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Lukostřelba je stará jako civilizované lidstvo samo. Nebo spíš o pořádný kus starší, protože nejstarší šípy do luků, resp. jejich hroty pocházejí z dob, kdy se ještě o nějaké civilizaci moc nedalo mluvit. Po vynálezu střelného prachu luky pomalu mizely, jak z polí válečných, tak z loveckých revírů a sportovních kolbišť. Prostě vyhrál střelný prach, ale luky se nám pomalu vracejí

luk Také ve městě Pardubicích a jeho okolí nacházíme hroty šípů ještě z doby kamenné. Také v tomto městě je lokalita Na ptáku, kde se slavně střílívalo z luků, kuší a později pušek ku ptáku. O lukostřelbě jako sportovní disciplíně tam však přinejmenším od 16. století nikdo neslyšel. Až konec minulého a začátek tohoto století věci změnil.
Zájemci o tento sport ze stotisícového města nejprve vyjížděli za lukostřelbou mimo Pardubice pod Kunětickou horu a do Sezemic. V Pardubicích žádný klub nebyl. To se však změnilo v lednu roku 2004, kdy zde vznikl Spolek pardubických lukostřelců Kentaur. Základ tvořili Pardubáci, kteří odešli ze staršího lukostřeleckého klubu Dominik v nedalekých Sezemicích.

Kentaur Pardubice

Vyvstala však otázka zřízení spolkové střelnice. Ve městě jsou pozemky neobyčejně drahé a pokud nejste hokejista, pomoc ze strany města bude jen skromná. Elegantní řešení se však našlo, protože někteří členové Kentaura byli současně členy Střeleckého klubu TMS Pardubice, který disponuje padesátimetrovou a pětadvacetimetrovou venkovní střelnicí v lokalitě pod Vinicí. Střelnice v této lokalitě (možná nikoli na úplně stejném místě) vznikla v roce 1868 a patřívala Střeleckému spolku v Pardubicích. No a tuto střelnici, vlastně její padesátimetrovou část, lukostřelci se střelci z pušek a pistolí už pár let spokojeně sdílejí.
Členů lukostřeleckého klubu je dnes kolem třiceti a pomalu jich přibývá. Střílejí z kuší i z řady druhů luků (dlouhé, reflexní, kladkové...). Účastní se lukostřeleckých závodů po celé republice a pořádají závody svoje. K lukostřelcům se také pomalu stahuje mládež. Ještě to nedá na lukostřelecký kroužek pro mladé, ale tohle je klub, kde je nižší věkový průměr a chuť učit lidi. Vedle pánů zde úspěšně střílí i dámy.

Kentaur Pardubice

Přitažlivost lukostřelby zvyšuje i relativní láce vybavení lučištníka. Nejlevnější výbavu dáte dohromady za 5000 Kč a slušnou za dvojnásobek. Pochopitelně horní hranice zde neexistuje. Tyto náklady jsou v zásadě jednorázové, protože šípy se po vystřílení najdou a jsou mnohonásobně použitelné.
Protože klub chce přitáhnout další zájemce, pořádá již několik let na střelnici dny otevřených dveří. Letos jsme se na pozvání pana Michala Krtičky, který patří k nejznámějším členům klubu, také přišli podívat. Jelikož 19. červen byl příhodný den, kdy nebylo ani vedro ani nepršelo, lidé se na střelnici příjemně trousili. Kdo přišel, toho se ihned ujali členové klubu a podle postavy či sebevědomí si mohl vyzkoušet střelit z toho kterého luku. Terčů stálo na ploše dost. Můžeme říci, že péče o návštěvníka byla vzorná a když to někomu nešlo, tak se mu zkušení střelci snažili věc vysvětlit. A lidé se zlepšovali. Trefovali. Řada zájemců a zájemkyň si brala kontakty na členy klubu a vypadá to, že se možná tady postaví i ten kroužek pro děti.

Kentaur Pardubice

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1987