DERINGER ARDESA PRO SEBEOBRANU
Datum: Friday, 09. October 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Pistole deringery (nebo derringery) byly na stránkách Střelecké revue připomínány již mnohokrát. Malé, zpravidla jednohlavňové zbraně, byly původně perkusní a teprve v 60.-70. letech 19. století se stále víc prosazovaly zadovky. Píše se o nich jako o zbraních falešných hráčů a vůbec jako o předmětech s nevalnou pověstí. Ostatně jedna z těchto pistolek zabila Američanům prezidenta Abrahama Lincolna. Plnily však nepochybně také funkci sebeobranných zbraní pro řádné občany, kteří nehodlali skutečnost, že jsou ozbrojeni, příliš inzerovat.

deringer ardesa philadelphia Deringery se pochopitelně vyrábějí také v současnosti. Jak zadovky, tak předovky. Zepředu nabíjenými perkusními deringery doplňují svou nabídku prakticky všichni větší výrobci replik předovek.
Repliky předovek se dnes používají při rekonstrukcích historických bitev, ke sportovní střelbě a také v neposlední řadě jako dekorace. Známe už také sběratele replik. Využití replik deringerů- předovek je poněkud omezenější. Při rekonstrukcích historických bitev se s ním neuplatníte a ke sportovní střelbě se používají pouze omezeně, ačkoli i s nimi se dá dosáhnout zajímavých výsledků a užít zábavy. Zbývá tedy dekorace a sebeobrana. Deringer-předovka se může dobře vyjímat na stole gentlemana (nebo padoucha) jako dekorace, ale stejně dobře může sloužit v jeho šuplíku jako zbraň, která překvapivě vyprovodí nežádoucí návštěvu.

Deringer Ardesa
Deringer Ardesa PhiladeplhiaTento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si také můžete přečíst plnou verzi a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1993