Druhé letošní číslo Historie a vojenství
Datum: Sunday, 15. July 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Výsadkáři, letectvo Slovenského štátu, německý korzár Emden, sovětská armáda v době Mnichova...

Počátkem července vyšlo druhé letošní číslo časopisu Historie a vojenství.

Dvě rozsáhlejší studie, uveřejněné v tomto čísle, mají shodou okolností vztah k letectvu. Vladimír Pilát si ve své studii Obsazení letiště Stavanger-Sola německým vzdušným výsadkem všímá jedné méně známé operace z dějin často opěvovaných německých výsadkářů, která proběhla v rámci operace Weserübung (obsazení Dánska a Norska v dubnu 1940). Autor zde vycházel nejen ze zahraniční odborné literatury, ale především z archivních fondů, uložených v Bundesarchiv-Militäarchiv ve Freiburgu im Breisgau.
Známý historik letectví Jiří Rajlich přichází se zajímavým tématem ve své studii Stíhací letka 13 Slovenských vzdušných zbraní na východní frontě v letech 1942-1943. Zabývá se zde jednotkou, která z celkového počtu 221 potvrzených sestřelů, jichž příslušníci letectva Slovenské republiky (Slovenský štát) za II. světové války dosáhli, sestřelila 217 strojů, to je 98% všech sestřelů.
Příznivce námořní války potěší svým článkem Korzárská plavba křižníku Emden autor řady knih z oboru námořní války Jaroslav Hrbek. Podrobně popisuje řádění německého křižníku v Indickém oceánu na počátku I. světové války. Téma odborné, ale zajímavě prázdninové.
Moderní historikové si již řadu let kromě starostí a činů korunovaných hlav všímají osudů obyčejných lidí, jejich běžného života. Z tohoto soudku je také článek Jany Tejkalové Haličská fronta očima českých vojáků rakousko-uherské armády. Na základě vzpomínek a deníků přímých účastníků událostí se autorka zabývá příbytky v poli, osobní hygienou, oblečením, lékařskou péčí, stravou, odpočinkem, poštou nebo oslavou Vánoc. Článek je nepochybně pěkným příspěvkem k dějinám obyčejných lidí, jakými byli předkové většiny z nás.
Příspěvkem k stále horkému tématu Mnichova (Měli nebo něměli jsme se bránit?)je svým způsobem článek Jiřího Fidlera Vojenský sbor sovětských ozbrojených sil na podzim 1938. Snaží se přispět k zodpovězení otázky, zda vůbec byly sovětské ozbrojené síly na podzim 1938 schopny vést bojové akce. Autor se zabývá velkou stalinskou čistkou v Rudé armádě a jejími důsledky na nejvyšších postech velení. Seznam nejvyšších funkcionářů Rudé armády od maršálů SSSR po sborové velitele s údaji o jejich osudech (popraven nebo přežil čistky) je skutečně děsivý-přežil málokdo a na místa popravených přišli lidé bez zkušeností.
Od téhož autora je další zajímavý článek Sovětská okupace Litvy v červnu 1940. Rok pod sovětskou vládou dovedl Litevce k tomu, že v červnu 1941 vítali Němce jako své osvoboditele.
Československou vojenskou rozvědkou se zabývá článek Jana Štaigla Organizácia a hlavné smery činnosti čs. vojenského výzvedného spravodajstva (rozviedky) v rokoch 1945-1967.

Z recenzí nepochybně zaujme hodnocení knihy Josefa Kollmanna: Valdštejnův konec. Historie 2. generalátu 1631-1634. Autor této knihy na základě nových, dosud nestudovaných dokumentů zpochybňuje tradované "pravdy" o Valdštejnově zradě a jeho zrádném vyjednávání se Švédy.
V druhé recenzi David Pazdera velmi kriticky hodnotí knihu Miroslava Slaniny Krnkové a vývoj palných zbraní 1848-1926.

Mezi drobnými informacemi se dozvíme o výstavě Napoleonské války a České země,o začátku sezony v Leteckém muzeu ve Kbelích a o výstavě Československé pistole a samopaly. V rubrice Zprávy je nepříliš nadšená informace o knize Lubomíra Popelínského Cestování za zbraněmi.

Mně se druhé letošní číslo Historie a vojenství líbilo.

Časopis rozšiřuje a předplatné přijímá Sdružení MAC, spol. s r.o., U Plynárny 85, 101 00 Praha 10, tel (02) 737 081. Objednávky předplatného přijímá i redakce.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=20