Velkorážová odstřelovačka Nemesis
Datum: Wednesday, 21. October 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


U vzniku této velkorážové odstřelovačky stáli v roce 2001 bývalý důstojník amerického námořnictva James Owens a Švýcar Chris Movigliatti.
Už v roce 2003 byly vyrobeny první exempláře u švýcarské firmy AMSD. Zbraň dostala označení OM 50 Nemesis, přičemž písmena OM pocházejí z příjmení obou konstruktérů a Nemesis byla řeckou bohyní pomsty. Zbraň byla od počátku určena pro vojenské a policejní použití, ale zřejmě existují i civilní verze.

nemesis rifle Nemesis se dnes vyrábí ve třech verzích. Mk I je jednoranová, Mk II  Mk III jsou opakovačky na pět nábojů. Jednoranovou verzi lze přestavět na opakovačku. U všech tří těchto provedení je možné provádět podle charakteru předpokládaného úkolu výměnu hlavně. V nabídce jsou různé délky a profily, jakož i různé druhy úsťových brzd a tlumičů. Délky hlavní variují v širokém spektru od 381 mm do 838 mm. Výměna hlavně v poli je údajně proveditelná o dvou minut. Část délky hlavně u jednoranové verze je kanelovaná, opakovačky kanelované nejsou. Standardní provedení úsťové brzdy má po jednom velkém otvoru na každou stranu.
Všechny zbraně mají hliníkové pouzdro závěru a ocelový válcový otočný závěr, který se uzamyká přímo do hlavně. Na pouzdru závěru je lišta Picatinny.     


Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o velkorážových odstřelovačkách, který vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2003