NEJDRAŽŠÍ COLT
Datum: Wednesday, 28. October 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Ve Střelecké revui číslo 7/2009 jsme rádi informovali o fantastické ceně, která byla zaplacena za revolver Colt SAA s výrobním číslem 1. Jak nás hned po vyjití tohoto článku informovali naši čtenáři ze Spojených států amerických, zmeškali jsme dražbu další nesmírně vzácné zbraně, která vystoupala ještě výš. U aukční firmy James D. Julia se totiž v říjnu roku 2008 dražil perkusní revolver Colt Whitneyville-Walker s výrobním číslem 210. A bylo dosaženo zatím nejvyšší ceny, jaká kdy byla v Americe zaplacena za jednu zbraň.

nejdrazsi colt

Samuel Hamilton Walker se narodil 24. února 1817 na farmě svého otce ve státě Maryland. K prvnímu červnu 1836 se nechal zapsat do dobrovolnického pluku Washington City Volunteers. Vyznamenal se v bojích na Floridě proti indiánům Seminolům. Pak se v Texasu přidal k proslulým rangerům. S nimi vedl nepravidelnou válku proti Komančům a Mexičanům.

Samuel Hamilton Walker
Samuel Hamilton Walker

V roce 1846 vypukla regulérní válka mezi USA a Mexikem. Samuel Walker se stal kapitánem. Velel vlastní rotě, nazývané Walkerova setnina texaských jízdních rangerů. Bojoval divoce a agresivně, takže se už v červnu toho roku stal podplukovníkem. Splnil každý úkol a tím vyvrátil velmi nelichotivý názor velícího generála Zacary Taylora na dobrovolníky, které tento velitel původně ve svém vojsku nechtěl. Walkerovi muži se několikrát vyznamenali, generál odvolal svůj zákaz přijímání dobrovolníků a zařadil Walkerovy lidi jako setninu C do nově utvářeného pluku jízdních střelců, kterým se také říkalo dragoons, čili dragouni. Pluku velel právě Walker.Revolvery dvou Samuelů
V bojích s indiány i Mexičany se Walker spoléhal na Coltovy perkusní revolvery, které se vyráběly v jeho továrně v Patersonu ve státě New Jersey. Walker bojoval také s Coltovou perkusní revolverovou karabinou z téhož zdroje.  Již u rangerů se Walker proslavil, když s kapitánem Jackem Hayem odrazili mnohonásobnou přesilu Komančů. Zase v tom byly patersonské revolvery, protože s perkusní pistolí a šavličkou by skalp neuhájil. Přitom první Coltova továrna nakonec zkrachovala pro nezájem potenciálních zákazníků.
Když v roce 1847 Walker dostal od generála Zacary Taylora rozkaz vyzbrojit svůj pluk jízdních střelců, rozhodl se jim dát to nejlepší co bylo a co sám znal-Coltův revolver. Sešel se proto s Coltem, který momentálně nedisponoval výrobními kapacitami a nabídl mu zakázku na tisíc perkusních revolverů, které by byly vylepšené podle Walkerem formulovaných požadavků jízdního boje. Oba pánové, Samuel Colt a Samuel Walker společně zkonstruovali novou velkou zbraň, která byla takřka dvakrát větší než patersonský Colt. Šestiraňák v ráži 44 vážil dvě kila. Ale byla to zbraň, kterou Walker chtěl.


Článek o dosud nejdráže prodaném revolveru značky Colt najdete ve Střelecké revui číslo 9/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2008