Brokovnice-trojka
Datum: Sunday, 15. November 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Lovecké zbraně se třemi hlavněmi nejsou v našich zeměpisných šířkách ničím až tak neobvyklým. Známe řadu trojáků, dvojákových trojáků, brokových trojáků i trojčat. Prostě u nás jsou. Občas někoho, většinou v Suhlu nebo ve Ferlachu, napadne vyrobit dokonce zbraň se třemi hlavněmi nad sebou.

brokovnice trojka
Ovšem ještě jsme se u nás nesetkali s loveckou zbraní, která by měla tři hlavně vedle sebe, natož aby to byly hlavně brokové. To jsme se museli vypravit až do tisíc kilometrů vzdáleného Saint Etienne ve francouzském departementu Loire, kde sídlí tradiční výrobce loveckých zbraní, firma Verney-Carron.

Brokovnice trojka

Muzeum u Verney-Carron

Přímo v jednací místnosti této firmy, takříkajíc za zády hlavy podniku, se nachází malé muzeum s ukázkami zbraní, které firma v minulosti vyráběla. Toto malé muzeum zaujímá celou jednu stěnu a zbraně zde jsou uloženy těsně vedle sebe ve dvou řadách nad sebou. Spíše to připomíná depozitář. Ale v tomto depozitáři byl pan Verney-Carron s kouzelným klíčkem a otevřel nám přístup k těm pokladům, k nimž může jen někdo.Trojka

Hned jednou z prvních zbraní, které jsme mohli vidět, byla brokovnice-lancasterka se třemi hlavněmi vedle sebe. Domníváme se, že v českém mysliveckém názvosloví pro ni nemáme označení, ale pokud je brokovnice se dvěma hlavněmi vedle sebe dvojka, pak toto by měla být trojka.
Hlavně naší zbraně jsou ocelové, s povrchovou úpravou černěním. Jsou připájené k bloku kovu, jehož součástí jsou háky závěru. Mezi hlavněmi jsou zdola i shora lišty a mají jeden společný vytahovač. Aby toho nebylo málo, hlavně nemají shodnou ráž. Obě krajní mají ráž 28, prostřední je větší a je to dvacítka.

Brokovnice-trojkaZa umožnění studijní cesty do firmy Verney-Carron děkujeme firmě Detex.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění s více obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2014