Velkorážová odstřelovačka Černý šíp
Datum: Saturday, 21. November 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V 80.letech 20. století jugoslávští zbraňoví odborníci začali pracovat na velkorážových odstřelovačkách. V Srbsku byla velkorážová odstřelovačka nakonec vyvinuta počátkem 90. let nejprve jako model M93 Crna strela. Došla použití sérii balkánských válek.Konstrukční tým vedli Dragoljub Grujović a ing.Radmilo Lepojević, s nimiž spolupracovali Dragan Lišanin a Dragiša Antonijević. Zbraň se od počátku vyráběla jak v ráži 50 BMG, tak ve východní 12,7x108 mm.

cerny sip

Hlaveň je z chrom-nikl-vanadiové oceli a tento materiál spolu s technologií, převzatou z výroby kulometných hlavní významně snižuje podélné kmitání hlavně. Hlaveň si udržuje své balistické vlastnosti po více než 5 000 výstřelů.
Zbraň  dnes nese obchodní jméno Black Arrow, tedy Černý šíp. Vyrábí se v Kragujevaci u firmy Zastava. Její konstrukce je tradiční. Je to opakovačka s válcovým otočným odsuvným závěrem, u které je hlavním mosným prvkem pouzdro závěru, které spojuje volně kmitající hlaveň, závěr, spoušťový mechanismus a pažbu. Hlaveň je opatřena podélnými drážkami, kanelami, které ji odlehčují, zpevňují a zlepšují chlazení.


Tento text je ukázka z monografie Střelecké revue číslo 4/2009, která byla věnována velkorážovám odstřelovačkám.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2018