A.V.Lebeda-nekorunovaný král českých puškařů
Datum: Thursday, 26. November 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Až po skončení výstavy o puškaři A.V. Lebedovi vyšel v Ostravě výstavní katalog. Výsledek je však velmi zajímavý.

Kniha formátu A4 obsahuje asi nejucelenější text, který kdy o pražské puškařské firmě A.V. Lebeda vyšel.  Na sedmadvaceti stranách se autoři pokoušejí rekonstruovat životní osudy tří mužů z rodu Lebedů, dějiny jejich firmy, zbraní a patentů z různých úhlů pohledu. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější prameny k dějinám této firmy jsou v archivech stále badatelsky nepřístupné, protože nezpracované, vycházejí autoři především z toho, co bylo u nás i v zahraničí na toto téma publikováno, ze zpráv dobového tisku a také ze studia dochovaných zbraní firmy Lebeda, kterých jim prošlo rukama opravdu hodně. Své zdroje poctivě citují. Druhou část publikace tvoří vlastní katalog k ostravské výstavě, doprovázený skvělými snímky fotografky Ostravského muzea Viery Gřondělové.

A. V. Lebeda, nekorunovaný král českých puškařů

Vyfotografovány nejsou zdaleka všechny zbraně, které byly vystaveny, ale jen výběr šestnácti nejzajímavějších exemplářů. Vzhledem k tomu, že snímkům těchto zbraní věnovali autoři katalogu cca 180 stran, jsou vyobrazeny velmi důkladně. Těm nejzajímavějším poskytli až 16 obrázků, takže na nich najdete skutečně vše podstatné. Tím se tento katalog liší od řady jiných domácích i zahraničních muzejních katalogů, kde tradičně najdeme ke každé zbrani jednu fotografii.

Ke každé zbrani, která byla v Ostravě vystavena (tedy nejen k těm vyfotografovaným) v katalogu najdete její výrobní číslo (pokud bylo zjištěno), dataci, základní technické údaje jako ráž, celkovou délku a délku hlavní a také jméno instituce, odkud byla zbraň zapůjčena.
Katalog lze objednat v Ostravském muzeu.

Bertha, Roman-Tetřev, Jan: A.V. Lebeda, nekorunovaný král českých puškařů. Ostravské muzeum, 2009, 218 s., cena 500 Kč

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2022