ZBRANĚ NA ORLÍKU
Datum: Tuesday, 08. December 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Zámek Orlík nad Vltavou patří k nejromantičtějším památkovým objektům na našem území. Kdysi se tyčil vysoko nad řekou Vltavou, dnes stojí na skále nad romantickým přehradním jezerem. Také na Orlíku najdete zbraně. A ne ledajaké zbraně.

orlik
Protože Orlík patřil a patří dlouhá léta Schwarzenberkům, najdeme zde zbraně, které mají vztah k historii tohoto rodu. Zbraně jsou zde uloženy ve dvou expozičních prostorách, které se výrazně liší.

Orlík

Malá zbrojnice
Jako první návštěvník přijde do tzv. malé zbrojnice. Zde jsou vystaveny převážně zbraně vojenské. Schwarzenberkové byli kromě mnoha jiných profesí také diplomaty a vojáky habsburské monarchie. Z válečných cest a tažení si v 18. a 19.století přivezli řadu kořistních nebo památečních zbraní.
Zřejmě nejstarší jsou mezi nimi chladné a především palné zbraně tureckého původu. Turecké války trvaly až do 18.století a my zde z té doby nacházíme klasické křesadlové pušky se španělskými zámky a kyjovitými pažbami.
Z trofejních zbraní nás zde zaujaly také zbraně italské. Jak známo, Itálie byla minimálně od roku 1848 úhlavním nepřítelem Rakouska-Uherska. Definitivní konec tomuto soupeření učinila až I. světová válka. V malé zbrojnici na Orlíku stojí za pozornost italská (sardinská) jezdecká přílba a dva klobouky italských pěšáků z poloviny 19.století. V této místnosti najdeme i zbraně dalších rakouských úhlavních nepřátel-Prusů z války roku 1866.
Jsou zde vystaveny i vojenské pistole. Vedle standardních modelů pro obyčejné vojáky tu najdete i zbraně takových puškařů jakými byli Georg Exl nebo Johann Andreas Kuchenreiter.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2031