ARDESA OUTFITTER
Datum: Thursday, 17. December 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V posledních letech je u většiny světových zbrojovek příkazem dne rozšiřovat své portfolio. Jen málo jich jde proti proudu a portfolio zužuje. Po proudu plave také španělská firma Ardesa z města Zamudio ve španělské (baskické) provincii Vizcaya (Biskaj). Po moderních předovkách se v nabídce této firmy objevily také zadovky.

outfitter
V roce 2008 představila Ardesa na veletrhu IWA v Norimberku jako novinku řadu jednušek Outfitter. Řekněme si rovnou, že v posledních letech je po jednuškách na světovém trhu s loveckými zbraněmi poptávka, takže firma rozšířila svoji nabídku správným směrem. pro podnik tyto zbraně znamenají velký posun, protože se nejprve musel kvalifikovat k získání oprávnění vyrábět zadovky.
Navíc se rozhodla nevyrábět to, co jiní umí lépe a využila služeb osvědčených výrobců součástí zbraní. Jsou to tedy vlastně internacionální složeniny.
Outfittery jsou zadovky s lůžkovým závěrem, uzamčeným jedním masivním klínem, který zapadá do výřezu pod hlavní. Závěr se ovládá tlačítkem, umístěným před spoušťovým obloučkem.
Hlaveň je německého původu a vyrábí ji osvědčená firma Lothar Walther, která dodává řadě jiných výrobců palných zbraní v celé Evropě i mimo ni. Jde o model Walther Centerfire a hlaveň je vsazena do monobloku.
Mířidla jsou pro změnu od známé americké firmy Williams a jsou opatřena světlovodnými vlákny.
Lůžko hlavní a spoušťový mechanismus pravděpodobně vyrábí sama firma Ardesa. Zbraň je opatřena vnějším kohoutem, takže při uzamčení závěru nebo sklopení hlavně nedojde k napínání bicího mechanismu. Pěkně až před výstřelem.
Hit doby je bezpečnost. První bezpečnostní prvek představuje právě závěr a kohout. Pokud není závěr zcela uzamčen, kohout nelze spustit a tudíž nelze iniciovat náboj. Další bezpečnostní prvek představuje pojistka, jejíž tlačítko je v kořeni lučíku.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009. Tam si můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2036