DLOUHÉ PUŠKY BILLA SHIPMANA
Datum: Tuesday, 29. December 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Potřebujeme-li zakoupit repliku palné zbraně z éry Divokého západu nebo ze samých počátků dobývání amerických hor a plání bílými osadníky před americkou revolucí nebo pár desítek let po ní, neobracíme se zpravidla do Ameriky. Naše oči směřují do Itálie a případně  též do Španělska.

shipman-kraceny Zvláště Italové zásobují světový trh už padesát let širokým spektrem zbraní od jednoranových křesadlových předovek z počátků osídlování severní Ameriky přes perkusní pistole a revolvery až k pákovým opakovačkám. A sortiment se stále rozšiřuje, protože zákazníci chtějí nové věci. Italové dobyli také americký trh a většina replik předovek na něm je italská. Existuje ovšem řada výjimek.

Dlouhé pušky
Také v USA totiž existují puškaři, kteří vyrábějí repliky zbraní z americké historie. Nemohou konkurovat italským továrním či manufakturním výrobkům, takže se soustředili na zbraně, které se v Americe nevyráběly továrně či manufakturně v sériích. Nevyrábějí revolvery, nevyrábějí winchesterovky, Sharpsovy pušky ani derringery. Věnují se především výrobě replik zbraní z doby, kdy se lovecké pušky dělaly individuálně v řadě puškařských dílen, byť měly řadu jednotících prvků.
Věnují se tedy především tzv. pennsylvánským nebo též kentuckým puškám, univerzálním křesadlovým zbraním pro lov, boj a případně i sportovní střelbu, jimiž byli vybaveni průkopníci, dobývající a objevující v 18. a na počátku 19. století Ameriku. Těchto puškařů je v Americe několik desítek, určitě přes padesát. Dokonce mají spolu s dalšími milovníky doby dlouhých pušek a výrobci replik předmětů z té doby vlastní sdružení. Mnozí provozují výrobu replik při jiném počestném zaměstnání.

Bill Shipman
Jeden z těchto puškařů-specialistů je také Bill Shipman z Lancasteru v Pennsylvánii. Své zbraně vyrábí individuálně, jen několik kusů od jednoho modelu. Předlohy pro své dlouhé pennsylvánské kulovnice pak nachází v muzeích a soukromých sbírkách. Vytváří tedy mladší sestřičky od skutečně existujících a zachovaných modelů. Sám Shipman se důrazně distancuje od strojů, plastů a tovární výroby. To prý není nic pro něj. On je řemeslník a používá tradiční postupy i materiály.
Dlouhé pušky vyrábí od roku 1983. Někdy od poloviny 80. let je přestal stavět jen pro sebe a nabídl je na trhu, takže se puškařině věnuje už čtvrt století. To už je dlouhá zkušenost.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2038