Střelecká revue 9/2009
Datum: Čtvrtek, 31. prosinec 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Podívejme se spolu na obsah zářijového čísla Střelecké revue.

sr09 Na titulní stránce je nejdražší revolver Colt, který kdy byl vydražen v aukci. A jemu je vìnován článek uvnitř čísla.

Nejdražší Colt
V Americe se dražil jeden revolver Colt Whitneyville Walker. Zbraò je skvìle dochovaná a prodala se za závratné peníze. O této zbrani a její historii vypráví čtyřstránkový článek.

SR 09

Colty z Filipín
Nabídku klonù Coltu 1911 ze vzdálené asijské zemì rekapituluje na dvou stranách Ivan Chludil.

Ruger LCP
Stručné hodnocení relativnì nové rugerovské pistole z pera Jiřího Fencla a k tomu jedno oficiální upozornìní na jedno bezpečnostní riziko. Jedna stránka.

Alfa steel 3840
Tomáš Pospíšil si v akci koupil revolver u brněnské firmy. O svých zkušenostech otevřeně informuje na třech stránkách.

Gemini Customs
Na třech stranách představujeme jednoho vynikajícího amerického ladiče a hlavně jeho pohledné výrobky.

Policejní Peacemaker
Tentokrát replika, tentokrát zdobená a tentokrát nikoli pro desperáty, nýbrž pro strážce zákona na památku. Půl stránky.

Ruger Bisley New Vaquero
Ivan Chludil připomíná jednu letošní novinku od Rugerů.

Když plynovka nevydrží
Dostala se mi do rukou jedna havarovaná pistolka. A tak jsem o ní napsal, protože takových havárií prá bylo víc. Jedna stránka.

Kuše jako útočná puška
Lidé prostě vymýšlejí, takže zkombinovali kuši s AR 15. Opravdu.

Jedenáct terčů najednou
Petr Tůma se na dvou stranách věnuje jedné vynikající samonabíjecí brokovnici Winchester a současně také jednomu neméně vynikajícímu a přímo fenomenálnímu střelci.

Střely pro celý svět
Firma Nosler slavila v loňském roce šedesáté narozeniny. A tak jsme se podívali na její historii, ale hlavně na její aktuální nabídku.

Gladius a Diva
Pavel Klozík představuje na dvou stranách levné brokové zbraně, se kterými vypochodovala na trh Frankonia.

Brno Stopper
Tři stránky Pavla Klozíka jsou věnovány brněnsko-uherskobrodské kulové kozlici a také jejímu konstruktérovi Michalovi Koutnému.Dlouhé pušky Billa Shipmana
Necelé dvě stránky o americkém výrobci křesadlových replik pennsylvánských nebo též kentuckých pušek. Ovše,m v excelentním provedení, žádná fabrika.

Novinky od Dittricha
U firmy Sport Systeme Dittrich si pánové maličko zaexperimentovali a vznikly z toho velmi zajímavé kombinace prvků dříve nekombinovatelných. Pro někoho to může být dokonce svatokrádež, ale mně se pozlacený samonabíjecí klon MP 38 celkem líbil. Když nic, je to nápad. Stránka a půl.

Policejní zbraně v Rakousku
Přemysl Liška se podíval na výzbroj rakouských policistů, Na rozdíl od německa se tady k výzbroji přistupuje poněkud jednotněji, takže to není tak dobrodružné čtení. Tři stránky.


Všechno bylo trochu jinak
Monografie Střelecké revue je tentokrát věnována opakovacím pistolím známého a velmi zajímavého českého konstruktéra.. Ke zpracování tohoto důkladného
materiálu se spojili David Pazdera a Jan Tolar. Vše vzniklo proto, že jedna opakovací pistole systému Krnka se vynořila z temna dávnověku a připutovala pod ruce českých badatelů.
A vznik tohoto dílka, to je na další obsáhlý spisek.

Jablka a hrušky aneb co říkají prameny o minách ve Vranovské přehradě.
Martin Dubánek je archivář, takže se podíval do fondů svého (Vojenského historického) archivu a vyhledal, jak to vlastně s těmi minami na Vranově bylo. Jedna zajímavá stránka.

Den otevřených dveří policie
Jan Tolar a Jiří Vaněk nás informují o jednorázovém zpřístupnění sbírky zbraní OKTE v Plzni. Musel to být zážitek. Mimochodem, všimli jste si, jak jsou zbraně perfektně uspořádány? Pánové tu odvedli pěkný kus práce.

Quad Nonsens
Stano R. Kříž potkal zajímavý a poněkud nepraktický nůž. Jedna stránka.

Fort George
Edgar Pachta na třech stránkách probírá historii jedné pevnosti z doby americko-britské války v letech 1812-1814. Pevnost dnes slouží jako muzeum.

Pistole pro uhlobarona
Na dvou stránkách představujeme skvostnou perkusní pistoli Rudolfa Fibicha z Olomouce, určenou pro příslušníka rodu Larisch Moennich.

Tesáky za císaře pána
Na dvou stránkách představujeme rakouské, resp. rakousko-uherské vojenské tesáky vz. 1853 a 1915, jsou to zbraně, které se v našich sbírkách objevují poměrně často, ale ne dost často na to, aby je měli všichni, kdo je potřebují.

Chiappa: Winchester 1892
Pavel Klozík si prakticky vyzkoušel repliky winchesterovek od italské firmy.

Král českých vynálezců a zbraně
David Pazdera na dvou stranách připomíná nezdolného vynálezce a vlastence Ludvíka Očenáška.

Klasika MP 40
Základní informace i německém kalsickém samopalu.

MP 40 v airsoftu
Airsoftovou verzi klasického německého samopalu představuje Jan Šulc. Navíc také avizuje jednu připravovanou novinku.

Československé poválečné plamenomety
O těchto zbraních se příliš nepíše a Martin Dubánek to napravil.. Tři stránky.


Ekologické terče aneb hlavně to musí být sranda
Velmi zajímavý a veselý článek Martina Helebranta o tom, do čeho všeho se dá střílet a jak to vypadá. Martin s kolegou stříleli do plechovek s Colou, do okurky, do ananasu a řady dalších netradičních terčů a vše fotili. Takže na fotkách vidíme, jak se tyto terče rozletují po okolí. Muselo to být moc pěkné.

Lehce vyladěná AUG
Jedna stránkě s několika fotkami od Jiřího Fencla, který tuto zajímavou zbraň, doplněnou o americkou úsťovou brzdu potkal na Leiku.

A to je z toho nejzajímavějšího, o čem se psalo v letošní devítce všechno. 
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2040