DARNE ŽIJE
Datum: Tuesday, 12. January 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Francie kráčela na poli konstrukce palných zbraní vždycky vlastními cestami. Někdy se nacházela daleko před svými konkurenty, jindy daleko za nimi a nebo Francouzi kráčeli cestičkami, kterými nikdo jiný nešel.
Lovecké zbraně (dvojky, obojetnice a dvojáky) systému Darne, které nemají sklopné hlavně a mají pohyblivý, většinou vzad odsuvný závěr, ovládaný pákou v jeho horní části, vymyslel konstruktér a puškař (továrník) Régis Darne ze St.Etienne. První patent na loveckou dvojku dostal v roce 1879, ale největší úspěch mu přinesly zbraně, vzniklé podle patentů z let 1893-1928.

darne Zatímco až do II. světové války byly originálně řešené zbraně systému Darne na trhu úspěšné a vyvážely se (byť ne na vagony) do celého světa nebo minimálně Evropy, po roce 1945 začal podnik jako mnohé jiné firmy v St.Etienne upadat. Roku 1978 firma Darne zanikla.
Nezanikla však výroba zbraní systému Darne. Té se v roce 1981 ujali pánové Paul a Hervé Bruchetovi, jejichž firma sídlí a vyrábí v St.Etienne dodnes.
Tato firma zůstávala dlouho mimo hlavní proud evropské výroby zbraní, protože se neobjevovala a ani neobjevuje na norimberském veletrhu IWA a nespěchala ani s prezentací na internetu. Zřejmě jí bohatě stačí francouzský trh, kde je dostatečně zabydlená.

Darne
Dvojka Darne v bílém stavu

Bruchetovy výrobky nesou signaturu svého výrobce a současně signaturu (logo) staré firmy Darne. Sám výrobce o nich tvrdí, že se výrobkům staré firmy vyrovnají a předčí je.
Zbraně se u Brucheta nevyrábějí továrním způsobem, ale puškařsky, tedy kusově.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2048