Nová pistole pro Policii ČR – první dojmy
Datum: Thursday, 21. February 2002 @ 16:33:50 CET
Téma: Novinky


Dnes jsem měl shodou okolností možnost lehce si osahat jednu z nových pistolí dodávaných Českou zbrojovkou v Uherském Brodě Policii České republiky.

Osahání to bylo skutečně spíše letmé, takže se mohu podělit pouze o několik prvních dojmů jak z první ruky, tak především z referencí jednoho z uživatelů. Pro úplnost připomínám, že k podpisu smlouvy na dodávku celkem 46 000 pistolí došlo 23. listopadu 2001. Výrobce se zavázal dodat prvních tisíc zbraní do konce roku 2001; zdá se ale, že k řadovým policistům se tyto zbraně začaly dostávat teprve před krátkou dobou.

Samotnou zbraň lze myslím bez větších skrupulí možno označit za velmi zdařilou. K tomu se vnucuje poznámka: Aby ne, po všech těch letech a zkouškách.

Vnější vzhled zbraně je znám z již publikovaných snímků – je to Compact s přední částí těla pistole prodlouženou až k čelu závěru. Tělo zhotovené ze slitiny hliníku je mimořádně lehoučké, díky čemuž se podařilo značně snížit celkovou hmotnost zbraně – uvádí se, že činí jen 790 g. Použitý materiál si vynutil menší změny rozměrů těla zbraně, v důsledku čehož např. záchyt závěru není zaměnitelný s touto součástkou z jiných pistolí řady CZ 75.

Mimořádně příjemným překvapením je hladký chod spoušťového mechanismu s plynule narůstajícím odporem. Charakteristika spoušťového mechanismu nové policejní pistole převyšuje standard, na jaký jsme si v posledních letech u krátkých palných zbraní CZ UB zvykli. Spolu s malými vůlemi v uložení hlavně a celkovým kvalitním zpracováním zbraně to přispívá k tomu, že s touto pistolí se podle vyjádření dosavadních uživatelů daří dosahovat excelentních střeleckých výkonů. Zbraň prý přitom i přes svou nevelkou hmotnost „nekope“.

Pistole není vybavena manuální pojistkou, má pouze malou vypouštěcí páku umístěnou na zadní levé části těla zbraně a ne zcela šťastně ovládanou po směru hodinových ručiček. Kolega Jan Skramoušský nám k tomu vysvětlil, že toto řešení bylo vynuceno patentovým krytím konstrukčně i ergonomicky vhodnějších způsobů vypouštění kohoutu z napnuté polohy. Samozřejmostí je automatická blokace úderníku a bezpečností ozub na kohoutu.

Do zásobníku se vejde 14 nábojů. Odpor pružiny podavače není právě nejmenší; na druhou stranu je ke zbrani standardně dodávána plnička.

Tím už se dostáváme k příslušenství, které poněkud kontroverznější kapitolou. Jeho nejdiskutabilnější součástí je samostatná pomůcka k demontáži zbraně. Její použití vyplývá ze skutečnosti, že dno zásobníku je chráněno pružnou plastovou botkou, která znemožňuje jeho obvyklé využití k zahájení demontáže poklepem na osu záchytu závěru, popř. jeho povytažením. Vytlačení záchytu závěru je u této pistole otázkou mimořádně silných nehtů. Výrobce pro tento účel ke zbrani dodává tyčku s ostrým koncem kombinovanou – pokud se nepletu - s křížovým šroubovákem k demontáži střenek, zatímco osu záchytu závěru vybavil zahloubením zabraňujícím vysmeknutí této pomůcky.

Nejpodivnějším dojmem však působí výrobcem dodávaná kombinace stávajícího policejního koženého opasku se značně diskutabilním plastovým pouzdrem na pistoli amerického původu (s neuvěřitelnou paletou možností nastavení do různých poloh) a tuzemským textilním pouzdrem na rezervní zásobník. Pouzdro na pistoli je sice vybaveno mj. moderním záchytem zbraně za lučík přes páku (de)aktivovanou střelcovým prostředníkem, ale jeho rozměry určitě nebudou mnoha policistům vyhovovat, nemluvě ani o tom, že se už objevily některé problémy při jeho každodenním nošení. Možná je to jen otázkou zvyku; spíše se ale zdá, že pro naše poměry tento typ pouzdra nebude to pravé ořechové.

Na závěr tohoto stručného „žhavého“ referátu už jen upozorňuji, že podstatně podrobnější a případně přesnější informace o nové pistoli pro Policii ČR by měly být publikovány v letošním 4. čísle Střeleckého magazínu, které vyjde koncem března.
Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=205