PAMÁTKA NA PLUKOVNÍKA
Datum: Monday, 18. January 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Voják bojové jednotky neměl za napoleonských válek dobré vyhlídky na přežití. Pohyboval se po světě pěšky nebo na koni za každého počasí. O spaní v posteli se mu mohlo jenom zdát a outdoorové vybavení pro pobyt pod širým nebem také neměl.
A což teprve nepřítel. Ten zabíjel a způsoboval zranění, na jejichž následky umírali další vojáci. Ani životnost důstojníků nebyla vysoká. Bojovalo se často, velelo se v dosahu  nepřátelského dělostřelectva nebo se postupovalo přímo s mužstvem. Nevalné vyhlídky.

lebrun Alexandre-Louis-Jules Lebrun to v Napoleonově armádě dotáhl až na plukovníka, ale byla to hodnost vykoupená krví. Přišel na svět  5. srpna 1783 jako syn Charlese Francoise Lebruna. Po vypuknutí francouzské revoluce se jeho otec stal poslancem.  V letech 1799-1804, kdy Napoleon Bonaparte maskoval svoji vládu ve Francii jako konzulát, byl třetím z konzulů. V letech 1804-1814 byl ministrem financí Francie, za což si vysloužil titul vévody z Piacenzy. V letech 1810-1813 stihl být ještě generálním guvernérem Holandska.
Mladý Lebrun vstoupil do vojska jako devatenáctiletý 8. dubna 1802, kdy se stal adjutantem tehdejšího divizního generála a od roku 1804 maršála Jeana-Baptista Bessièra. Služba se odehrávala v severní Itálii, ale v únoru 1805, kdy se stal nadporučíkem a adjutantem maršála Bernadotta, pozdějšího krále švédského, s nímž se vrátil do Paříže, se situace změnila. Stal se příslušníkem Velké armády o 200 000 mužích, se kterou chtěl Napoleon přeplout kanál La Manche a dobýt Anglii. Lebrun se patřil k  jezdeckému sboru, kterému velel maršál Joachim Murat.

Lebrun

U Slavkova
Po ostudné porážce Rakušanů u Ulmu zahnali Francouzi Rakušany a Rusy až na Moravu, kde došlo 2. prosince 1805 u Slavkova k rozhodující bitvě. Lebrun sloužil v 8. dragounském pluku, plukovníka Beclera, který byl součástí 3. dragounské divize generála Boyé.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2053