GEMINI CUSTOMS
Datum: Thursday, 04. February 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Americké firmy, které se zabývají laděním továrních zbraní nebo výrobou nových laděných pistolí, se musejí vždy nějak vypořádat s designem svých zbraní. Ošklivé zbraně neprodává nikdo, protože takový bláhovec obvykle zkrachuje. Kupovat si drahé, ale ošklivé zbraně chce málokdo.
Jen některé firmy však věnují vzhledu svých zbraní tolik pozornosti jako firma Gemini Customs LLC. Dá se říci, že na kvalitním zpracování mechanismu a především na originálním vzhledu svých zbraní tento podnik postavil svoji existenci.

gemini Firmu s tímto názvem založil Mark Morganti v roce 1997. O jeho životní dráze toho mnoho nevíme, ale v roce 1991 se účastnil jako pilot vrtulníku Blackhawk osvobozování Kuvajtu od iráckých okupantů (tzv. první válka v Perském zálivu). Dnes mu je něco málo přes padesát.
Výrobky Gemini Customs jsou natolik dobré, že byl Morganti v roce 2002 přijat za člena American Pistolsmiths Guild, což je organizace, sdružující americké puškaře-specialisty na krátké palné zbraně. Členství zde je výběrové a rozhodně se sem nedostane každý, kdo se přihlásí. Výrobce si tohoto členství váží natolik, že logo cechu umisťuje na své zbraně. Ne na všechny, ale pouze na ty, které postaví od A do Z.
Podnik dnes sídlí ve městě Frankfort v Kentucky a jedná se o show jednoho muže, který si dělá všechno sám. Může tedy stoprocentně ručit za kvalitu a za případné úspěchy či neúspěchy odpovídá sám sobě.
Pracovat sám si majitel může dovolit, protože mu práci usnadňují CNC stroje, které používá na všechny práce, které bezpodmínečně nevyžadují dotek lidských rukou. Jeho vybavení je pochopitelně špičkové a klade na ně větší důraz než ruční práci. Jinde zdůrazňují pravý opak. Tak si, zákazníku, vyber.

Colt 1911
Jaký by to byl americký ladič, kdyby nenabízel ladění pistolí Colt 1911 a jejich klonů. Takže i v nabídce Gemini Customs figurují tyto zbraně na prvním místě. Na tomto poli firma nenabízí žádné vlastní laděné typy, ale úpravy na zbrani provádí podle požadavků zákazníků. Provádí se zde jak úpravy mířidel, tak úpravy nebo výměny hlavní a vyladění celého mechanismu.
Pochopitelně zde vznikají i nové devatenáctsetjedenáctky, ale nikoli z vlastních dílů. Výrobce zdaleka nepřizná všechno, co používá, ale jak se nám podařilo zjistit, staví své zbraně mimo jiné z těl a závěrů od Caspian Arms a od STI.  Pistolové hlavně přicházejí od firem Schuemann Barrels a Ransom. Podle požadavků nebo podle uvážení výrobce vám tu na zbraň instalují mířidla od firmy Heinie, Novak, Bo Mar nebo Wilson, optická vlákna pro mířidla jsou od firmy Dawson a prý tu používají i mířidla s optickými vlákny od SDM Fabricating (Scott D. Mulkerin).
Pojistky Morganti odebírá takřka výhradně od firmy Brown a součástky spouště od Cylinder&Slide. Objevují se zde také díly od Wilson Combat.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009. Tam si můžete přečíst kompletní znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2066