ZBRAŇ PRO VÝROBCE KABELEK?
Datum: Friday, 05. March 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Lidé, zabývající se výtvarným uměním, designem a módním návrhářstvím, bývají zpravidla chápáni jako poněkud změkčilí umělci, nezřídka se čtyřprocentními sexuálními sklony. Mnohdy je tak vykresluje film i televize. Spojovat jejich svět se světem zbraní se jaksi nehodí.

vuiton_chapuis_rifle
S lidmi kolem výtvarného umění bývá také spojováno intelektuálství, zženštilost a odpor ke zbraním jakožto symbolu násilí. Ovšem je řada výjimek, protože jinak by nemohly vznikat bohatě zdobené zbraně a zbraně se vkusným a zajímavým designem. Lidé od kumštu prostě již dávno dorazili i k nám do oboru zbraní. Vždyť zbraně jsou také kumšt. A nejde jen o rytiny.
Přesto jen nemnozí lidé od výtvarného kumštu zbraním holdují tak, aby je také používali. Při návštěvě francouzské firmy Chapuis nám sám pan majitel hrdě ukazoval baskuli kozlice, kterou jeho firma vyrábí pro  příslušníka slavné dynastie výrobců kabelek, bot a kufrů z rodiny Vuittonů.

Vuittonové

Rodina Vuittonů se v oboru luxusních módních doplňků pohybuje již od poloviny 19.století, kdy Louis Vuitton založil v Paříži svůj podnik. Závod vyráběl kabelky a později kufry, přičemž se specializoval na věci luxusní a kvalitní. Jeho syn Georges pak z firmy učinil světový podnik s pobočkami ve všech městech, která za to stála. Těch tehdy ve světě zas tak moc nebylo. Za II. světové války rodina Vuittonů aktivně a za peníze podporovala německý režim, takže toto období si firma za rámeček nedává.
Dnes stojí v čele společnosti obchodník Bernard Arnault, údajně čtrnáctý nejbohatší člověk na světě, který vlastní 47.5% akcií společnosti. Uměleckým ředitelem je Američan Marc Jacobs a mezi zaměstnanci firmy figuruje i Patrick Louis Vuitton, příslušník páté generace Vuittonů. Co tam dělá, nám není známo.

Kozlice

Baskule, kterou jsme zastihli v poslední fázi povrchových úprav, již měla i zámkové desky. Byla příjemně rytá. Na vlastní baskuli to byly rozviliny na ztmaveném podkladu, na zámkových deskách pak byl tentýž motiv kombinován s motivem geometrickým, v jehož centru se nacházel kruh s monogramem HVL. Celý povrch je velmi vkusně a střídmě mramorován. Barva místy přechází až do modré, které směrem dopředu přibývá.
Monogram na zbrani neodpovídá logu firmy Louis Vuitotn, takže je zřejmé, že kozlici si nechal vyrobit někdo z rodiny Vuittonů, ale nikoli sama firma, která si své logo pečlivě střeží. Takže ke kabelkám a kufrům s touto značkou nepřibudou zbraně, ačkoli od kufrů na oděvy je ke kufrům na zbraně jen skok. Nicméně pánové od firmy Chapuis byli velmi spokojeni s tím, že prestižní zakázku pro příslušníka takto mediálně známé rodiny mají.
V době, kdy jsme zbraň viděli, vstupovala její výroba do závěrečné fáze. Je tedy pravděpodobné, že majitel ji dostal do rukou dříve než si o ní my v Čechách a na Moravě přečteme.

Vuiton Chapuis
Baskule kozlice pro příslušníka rodiny Vuittonů


Chapuis Vuiton
 Baskule kozlice se strojní rytinou, opatřená povrchovou úpravou v podobě mramorování a modření. Ta již je pro obyčejnějšího, ale vzhledem ke kvalitě zbraní Chapuis nikoli chudého zákazníka.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2008.


          
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2085