Střelecký magazín 3/2002
Datum: Wednesday, 27. February 2002 @ 21:05:07 CET
Téma: Články


Střelecký magazín mne tentokrát dostihl ve stejný den jako pana Marka z Lanškrouna, což je potěšující, protože ten ho obyčejně mívá o dva dny dříve. Ale k obsahu.
Na titulní straně je otočný samopal ČZ 247, vztahující se k článku, na který již před časem upozorňoval David Pazdera. K němu se vztahují také některé obrázky na druhé straně obálky.<

Nový zbrojní zákon je skutečností

Zákonem žije celá zbraňová veřejnost a já jsem si dovolil krátce shrnout to, co se kolem zákona dělo v poslední době a jaký byl stav dne 7.2. Berte, prosím, ten článek jako poděkování všem, kdo se o slušný zákon zasloužili.

KZ-45 (Tactical Carry Pistole)-první plastová pistole firmy Wilson Combat

Dlaší plasťák, tentokrát vyráběný známou ladičskou firmou z arkanskaského Berryville. K tomu ještě něco na bázi AR 15 a nějaké brokovnice. Autor -BŘ-, 1 strana.

Brokovnice Valtro

Dvojstránkový přehledný materiál o známých brokovnicích, jejichž výrobce začínal původně s obyčejnými plynovkami. Najdeme zde i ceny. Autor Jiří Fencl, 2 strany.

Revolvery: Vliv mezery mezi válcem a hlavní na energii střely

Článek Jiřího Dresslera na téma, které zajímá snad každého milovníka nebo naopak nepřítele revolverů. Kolik energie střela ztrácí? Dvě strany.

Armádní pistole vz.22 a její varianty

O jednotlivých provedeních této pistole, ale také o peripetiích, spojených s jejich zkouškami, pojednává na třech stranách Jan Skramoušský.

Otočný samopal ČZ 247

Hlavní článek čísla je věnován zajímavému samopalu konstruktéra Jaroslava Holečka. Patenty, popis funkce, historie zbraně. 4 strany plus titulní strana a 2. strana obálky, autor Jan Skramoušský.

Zbraně na aukcích

Ceny zbraní, obzvláště historických, jsou často diskutovaným tématem. Zajímavým článkem s ukázkami konkrétních zbraní a jejich cen se k tomuto tématu vyslovuje Vladimír Dolínek. A co mne velmi potěšilo, informace z aukčních síní by se měly v SM objevovat častěji. Dvě strany.

Nové restaurátorské pracoviště HÚ AČR

Rozhovor Jana Skramoušského s vedoucím restaurátorského oddělení HÚ AČR v Praze Petrem Moudrým nás zavede do zákulisí našeho vojenbského muzea. A já jen dodám všeobecně známou pravdu, že Petr Moudrý je také vynikajícím kreslířem a mrzí mne, že v nakladatelství ARS-ARM už dlouho nevyšla žádná knížka s jeho obrázky.
Dvě strany.

Vývoj pušky M 16

Další pokračování rozsáhlého materiálu Martina Helebranta o americké legendě. Tentokrát s portrétem Eugene Stonera z mladších let. Dvě strany a pdalší díl bude následovat.

Těžký kulomet DŠK vzor 1938 a DŠKM vzor 1938/46

Dokončení popisu funkce a užití těchto hrůzu vzbuzujících zbraní a jejich užití ve válečných konfliktech. Dvě strany, autor Martin V.Koller.

Pistole Ortgies

V rubrice Test oldtimeru tentokrát nejen o zajímavé pistoli, ale tradičně také o jejím konstruktérovi, technický popis a povídání o tom, jak se se stařenkou střílí. Autor -mc-, dvě strany.

Vickers

O kulometu Vickers jako kulometu leteckém, ale také o leteckých bojích I. světové války obecně pojednává na dvou stranách autor pod značkou -s-. Velmi zajímavé.

Francouzská signální pistole vz.1917

Na prostřední dvojstraně krásný obrázek a stručnbý text o elegantní signálce.

Nože v Afghánistánu

Třístránkový materiál Zdaňka Faktora o nožích lstivých (jak jinak) Afghánců. Rozhodně zajímavý článek o nožích jednotlivých afghánských kmenů, které se samozřejmě lišily.

Z historie slovenských pracháren

Článek Jindřicha Hýkela se zabývá hlavně prachárnou v Radvani, ale taká technologiemi, používanými při výrobě střelného prachu v této prachárně a zkoušením jeho výkonu.

Vliv vnitrobalistických veličin na vývin rány

Takřka povinné čtení pro ty, kdo přebíjení nebo přímo experimentují s vývojem nábojů na amatérské bázi. Dvě strany, autor Beat Kneubühl.

Slavná falza a méně známé omyly

O falzech, falzátorech, podvodech, omylech, ale také veselé historky z praxe. Tento článek je věnován falzům chladných zbraní, uvítal bych pokračování zbraní palných. Dvě strany, autor Karel Pokorný.

Nová expozice zbraní v pardubickém muzea

Co říci? Napsal jsem to já, je to o muzeu, kde pracuji a když budete mít cestu kolem, přijďte se na tu naši expozici podívat. Denně kromě pondělí od 10,00 do 18,00 hodin.

Severovýchodní Itálie

Vladimír Kupka přináší na dvou stranách další pokračování pěkného fortifikačně-turistického čtení.

ČZ model 22, 6,35 mm Browning

V rubrice o demontáži krátkých palných zbraní je tentokrát první sériově vyráběný výrobek České zbrojovky ve Strakonicích.

Josefov 2001

Nádherné fotografie a stručné povídání z manévrů v pevnostním městě.

Maďarská pistole vz.37

Tradiční nákres zbraně na úplně poslední stránce. Popisy jednotlivých součástí jsou v maďarštině. Třeba hlaveň je "csö".

Pravidelné rubriky pokračují bez závad a přerušení. Stav redakce nezměněn, akorát Davidu Pazderovi jsem poslal po internetu vir, ale nestalo se tak úmyslně, ba stalo se nevědomky a nerado.

Možná vám to bude připadat stereotypní, ale mně se toto číslo SM opět velice líbilo. Zajímavé články o zbraních moderních i starších, ikdyž těch starších je k mému potěšení o něco více.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=210