Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Kniha o soubojích


Kniha o soubojích
Datum: Saturday, 03. April 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Téma soubojů je blízké každému, kdo má alespoň trochu romantickou duši. Zápasy o čest, za které navíc mohli být přeživší duelanti tvrdě potrestáni, vzbuzují v dnešní neromantické době nadšení a zájem. Připomeňme jen slavná dobrodružství Dumasových tří až čtyř mušketýrů.

Kniha o soubojích


První část knihy Vladimíra Dolínka je věnována soubojům ve středověku, především božím soudům neboli ordálům a také tzv. opovědnictví.
Zlatou éru soubojů představovalo 15.-19. století.. Autor se věnuje zákazům soubojů, jejich organizaci a v další kapitole jejich pravidlům s velmi důrazným poukazem na to, že psaná či tištěná pravidla byla hezká, ale konkrétní podoba souboje vždy záležela na dohodě mezi duelanty, resp. jejich sekundanty. Vše doprovází zajímavými a často vtipnými dobovými ilustracemi. Zvláštní kapitola je věnována soubojům studentským neboli menzurám a soubojům ženským. Obojí dosud čeští autoři poněkud pomíjeli.
Najdeme zde i kapitolu o soubojových zbraních a soubojových kuriozitách, přičemž posledních několik kapitol je věnováno popisu soubojů významných evropských osobností..
Jak je u autora zvykem, jeho knížka se dobře čte. Vladimír Dolínek umí vyprávět. Jako historik se drží faktů a tam, kde vyslovuje svůj názor či hypotézu, tuto skutečnost jasně uvádí. Knížka má navíc příjemný formát a tloušťku tak akorát na cestu.

Vladimír Dolínek: Kniha o soubojích. Praha, Naše vojsko, 2009, 150 s., cena 195 Kč

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2100