ÚTOČNÝ NŮŽ NA PARÁDU
Datum: Wednesday, 07. April 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


První světová válka změnila taktiku pěchoty. Tak velké ztráty v tak malém čase a mnohdy na malých plochách lidstvo ještě nezažilo. Navíc po manévrovém začátku, kdy se všichni hlavní účastníci snažili zaujmout co nejlepší pozice a doběhnout tam, kam protivník doběhnout nestačil, se vojska rychle zakopala do spleti zákopů a drátěných překážek. Najednou se nebojovalo ve volném prostoru proti nepříteli, který na tom byl stejně, ale vojáci se rvali o zákopy, pevnůstky a střelecká postavení. Postup o pár kilometrů byl, zvláště na západní frontě, vykoupen šílenými ztrátami.

utocny-nuz Je jasné, že zbraně, se kterými vojáci do války vyrazili, byly pro boj v zákopech a o zákopy poněkud nepraktické. Dlouhé pušky, opatřené až na výjimky dlouhými bodáky, byly nepříliš vhodné a ti, kdo je do výzbroje evropských armád (měly je všechny válčící armády) zavedli, si na konci 19. století příští válku představovali jako ty předchozí z doby kolem roku 1870.
A tak přišly ke slovu nové improvizované zbraně, které si vojáci upravovali nebo vyráběli přímo v poli. Polní lopatky, bijáky a v neposlední řadě nože.

Nůž

Nůž vojáky neopustil prakticky po celou dobu, co vojáci jako takoví existují. Představoval však vždy spíš nástroj, užitečný zejména při porcování potravy nebo při nutné práci se dřevem. Jeho používání k boji tehdejší moderní armády (na rozdíl od nemoderních armád a bojovníků orientu) nepředpokládaly. V zákopovém boji se však nůž náramně hodil. Dal se bez větší zátěže nosit na těle nebo v holínce a ve stísněném prostoru představoval dobrou zbraň pro boj z blízka. Uplatnil se také jako nástroj pro tiché zabíjení při průzkumech a přepadech, přičemž neztrácel svoji funkci užitečného pracovního nástroje.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout řadu obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2102