Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Pistole Scheintod 3


Pistole Scheintod 3
Datum: Friday, 30. April 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Ve Střelecké revui číslo 12/2008 jsme psali o sebeobranných pistolkách Scheintod a Perplex, které se vyráběly v Německu před I. světovou válkou a mezi světovými válkami. Při výjezdu do blízkého zahraničí nám jeden z našich čtenářů ukázal další zajímavý exemplář této kategorie zbraní.

scheintod Je to pistole se třemi hlavněmi nad sebou, které jsou umístěny v bloku kovu. Zbraň je dlouhá 10,8 cm a ráž se pohybuje kolem 12 mm. Celý hlavňový blok je dlouhý 5,9 cm. Nesklápí se, ale po zmáčknutí malého tlačítka na těle zbraně se za účelem nabíjení dá vysunout ze zbraně směrem nahoru. Nic nebrání jeho úplnému vysunutí a nabití či vybití mimo zbraň.
Spoušť nekryje žádný spoušťový oblouček a uvnitř zbraně jsou tři zápalníky. Pro každou hlaveň jeden.

Pistole Scheintod

Zbraň dokládá, že nouzová výroba z náhražek za I. světové války se v poválečném období stala inspirací i pro německé výrobce levných zbraní. Tatam je elegance a důkladnost ocelových předválečných pistolí Scheintod. Tohle je hranaté a vyrobené z lehkého kovu, takže zbraň je extrémně lehká.

Pistole Scheintod

Pistole jako kdyby z oka vypadla pistoli Scheintod 3, kterou vyráběla někdy v období mezi světovými válkami firma Heinrich Burgsmüller v Kreiensenu, resp. od roku 1924 firma Niemeyer (Nico). Na zbrani však zcela chybí jakékoli značení výrobce. Najdeme zde pouze značení DRMG, tedy informaci o skutečnosti, že jde o německý říšský užitný vzor. Nic víc, ale nepochybně je to Scheintod 3. Výrobce zřejmě šetřil nejen na materiálu, ale i na signatuře. Stopy opracování jsou na povrchu zbraně, z nějž je setřena většina původního černění, velmi dobře patrné.

Pistole Scheintod

Nicméně pro nás je to zajímavá ukázka předchůdce dnešních plynových pistolí, jakých se dnes již mnoho nevidí, protože jen málokdo levné zbraně této kategorie uchovával. Navíc i tato zbraň u nád dnes podléhá registraci.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2116