DĚDEČEK THOMPSON
Datum: Wednesday, 12. May 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


 Ačkoli samopaly Thompson vznikly daleko za mořem, pro českého zájemce o zbraně nemají jen přídech exotiky. Ostatně ve 20. letech se je Američané pokoušeli prosadit do výzbroje československé armády, za II. světové války je používali naši vojáci na západě a v květnu 1945 s nimi Američané přijeli až k nám. Kromě toho se Thompsony dostaly snad do celého světa.

thompson-ostry Otcem této zbraně byl schopný konstruktér a tak trochu vizionář  generál John Talaiferro Thompson, který v srpnu 1916 založil s finančníkem Thomasem Fortune Ryanem firmu Auto Ordonance Corporation.
Po řadě pokusů byla zbraň v srpnu 1920 představena veřejnosti a v roce 1921 se objevily první samopaly model 1921. Zbraň v ráži 45 Auto střílela jednotlivými ranami i dávkou, polouzamčený závěr byl brzděný třecím klínem. Měla bubnový zásobník, hlaveň s chladícími žebry, odnímatelnou pažbu, rukojeť na předpažbí a vedle irských povstalců se nejčastějšími odběrateli stali američtí policisté a gangsteři.
Na základě požadavků amerického námořnictva vznikl model 1928. Kadence u něj klesla z původních 800-900 na 500 ran za minutu zvýšením hmotnosti pohyblivých částí závěru. Námořnímu modelu 1928 chybí přední rukojeť (má normální předpažbí), ale provedení pro civil ji nadále mělo.

Thompson

Samopal Thompson 1928 A1. Tento exemplář již je opatřen dioptrickým hledím, které se používalo u model 1928 M1. Jde o přechodový typ. Přechod z jednoho modelu na druhý nebyl náhlý, takže se postupně spotřebovávaly vyrobené součástky a vznikaly zbraně, které ne zcela odpovídaly předpisům. Zbraň  z Východočeského muzea v Pardubicích vyrobila firma Savage Arms.
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009.  Tam si také můžete přečíst kompletní znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2122