Österreich und der Zerfall Jugoslawiens
Datum: Friday, 01. March 2002 @ 01:11:03 CET
Téma: Články


Všem zájemcům o moderní pěchotní zbraně! Kdo můžeš, vyraž do Vídně, kde ve známém Heeresgeschichtliches Museum im Arsenal do 1. dubna 2002 uvidíš nevídané!

"Österreich und der Zerfall Jugoslawiens" čili "Rakousko a rozpad Jugoslávie" je název dočasné výstavy ve vídeňském Heeresgeschichtliches Museum im Arsenal. Jak už její název napovídá, je věnována násilnému rozpadu Federativní republiky Jugoslávie a podílu Rakouska na mírových misích na Balkáně v průběhu 90. let 20. století. Vývoj ve státech bývalé Jugoslávie je zde ovšem zmapován až do událostí v Kosovu, časově do roku 2001.

Expozice umístěná v prvním poschodí v prostoru Pantheonu (Ruhmeshalle) je řešena velmi moderně a nápaditě. Nechybějí v ní dnes nezbytné oživující tříprostorové prvky, jako třeba strážní věž mírových jednotek, a samozřejmě ani projekce dokumentárních snímků na hned několika videích.

I když se domnívám, že výstava "Österreich und der Zerfall Jugoslawiens" je dosti působivým nástinem dané problematiky, není toto ten hlavní důvod, proč na ni upozorňuji na G-I stránkách.

Pro ty je expozice obzvláště pozoruhodná představením mimořádně bohaté palety zbraní použitých během posledních (?) balkánských válek. Jen namátkou jmenovitě upozorňuji na vitrínu věnovanou samopalům na pistolové střelivo, kde lze v reálu spatřit konstrukce lokálních zbrojovek i domácí výroby (např. chorvatské samopaly SOKAC, ZAGI nebo nechvalně známý AGRAM 2000). Samozřejmě ale nechybí ani standardní výzbroj jugoslávské a rakouské armády, stejně jako zbraně pocházející ještě z let druhé světové války či naopak nedávno zakoupené v zahraničí.

Výstava "Österreich und der Zerfall Jugoslawiens" byla zahájena 12. prosince 2001 a skončí 1. dubna 2002. Na její návštěvu doporučuji vybavit se kvalitním fotoaparátem umožňujícím pořizování snímků přes sklo za velmi špatných světelných podmínek. Já to štěstí neměl, takže jsem si na tuto pozoruhodnou expozici, v níž jsem viděl věci, které na vlastní oči asi hned tak znovu nespatřím, odnesl podstatně více vzpomínek, než použitelných fotografií.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=213