Ostrava má Scheinigga a bitevník
Datum: Tuesday, 22. June 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


 V expozici zbraní Ostravského muzea je soustředěno na  60 exponátů, které pocházejí  ze 17. – 20. století. Většina z nich byla vyrobena v Evropě, několik v USA. Najdeme zde i orientální zbraně.

ostrava Lovecké zbraně jsou reprezentovány především několika honosnými perkusními puškami z nichž vyniká dvojka pražského puškaře Antonína Vincence Lebedy, zhotovená kolem roku 1840.
Vojenské palné zbraně jsou zastoupeny především těmi, které byly zavedeny do výzbroje habsbursk. Z dalších vojenských zbraní je možno upozornit na karabinu Spencer. K nejhodnotnějším chladným zbraním patří husarská šavle z 18. století, která má na čepeli nápis FRINGIA.
Z krátkých palných zbraní je zajímavý vzácný perkusní revolver systému Scheinigg. Zbraň byla zkoušena rakouskou armádou do výzbroje však zavedena nebyla.

Pistole-Weber-Hildesheim
Pár perkusních pistolí. Weber, Hildesheim, Německo, 1830 - 1850   
ráž 11 mm.


Dále se návštěvníci mohou setkat se zbraněmi  v  expozici věnované historii  města Ostravy. Najdeme zde památky střeleckého spolku v Moravské Ostravě: poháry, medaile, odznaky, fotografie, střelecký terč a dvě terčovnice.
Zaujme také model bitevní lodi Viribus Unitis v měřítku 1: 100, jehož pancéřové desky byly vyrobeny Vítkovickým horním a hutním těžířstvem.
Viribis Unitis
Model bitevní lodi Viribus Unitis v expozici Ostravského muzea.

V části, věnované vzniku republiky, může návštěvník vidět exponáty vážící se k legiím. Výstavba československého pohraničního opevnění je prezentována modelem pěchotního srubu MO-S 11 a těžkým kulometem vz. 37. Ostravskou operaci přibližují modely bojové techniky a těžký kulomet Maxim vz. 1910.

Ostravské muzeum, Ostrava, Masarykovo náměstí 1.
Otevřeno: pondělí-pátek :  9,00 – 17,00, sobota: 9,00 – 13,00, neděle: 13,00 – 17,00.
www.ostrmuz.cz


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2146