KLASIKA MP 40
Datum: Tuesday, 29. June 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Německé samopaly MP 40 patří k symbolům II. světové války. Ve většině válečných filmů jsou jimi vyzbrojeni němečtí vojáci a v řadě filmů východní provenience také četní partyzáni. Někde mají Němci výhradně tyto samopaly. Množství těchto zbraní, které bylo vyrobeno, by však určitě všechny německé vojáky neuspokojilo, takže realita byla taková, že až do konce II. světové války byla většina německých vojáků vyzbrojena opakovačkami Mauser 98k. Ale protože válečné filmy sleduje víc lidí než kolik jich čte zbraňařskou literaturu, zůstane tato charakteristická a snadno identifikovatelná zbraň i nadále jedním ze symbolů této války.

mp-40-ostra-plna Jde o plně automatickou zbraň v ráži 9 mm Luger, určenou k ničení menších cílů na vzdálenost do100 metrů a větších cílů do 200 metrů.
Hlaveň samopalu je při výstřelu pevná, nad ústím hlavě je umístěna muška s chránítkem, na ústí  je bakelitové chránítko ústí, které patří k nejzranitelnějším částem zbraně. Dole pod hlavní se nachází kovová lišta, která brání poškození hlavně při střelbě s opěrou ze zákopů, oken nebo obrněných vozidel. Zpětnému pohybu zbraně při této střelbě brání výčnělek na této liště.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009.  Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2149